Олена Перцова зазначила, що згідно з законом "Про місцеве самоврядування в Україні" обласні ради, ради міст Києва та Севастополя не мають права приймати рішення, спрямовані на виконання закону про засади державної мовної політики. Зараз це компетенція сільських, селищних та міських рад.

Проте адвокат зазначила, що найближчим часом шляхом внесення відповідних змін до законодавства ситуація зміниться.

До того ж, за словами юриста, сам закон "Про засади державної мовної політики" формально не передбачає можливості надання статусу регіональної будь-якій мові.

Органи місцевого самоврядування лише зобов’язані забезпечити використання регіональних мов в різних сферах суспільного життя. Проте немає чітких вказівок, як саме це необхідно робити.

На думку Перцової, неузгодженість має бути вирішена виключно на законодавчому рівні шляхом доопрацювання закону та внесення до нього відповідних поправок. Поки на законодавчому рівні двозначність невиправлена, рішення можна оскаржити.

"До того часу вже прийняті рішення обласних рад щодо надання російській мові статусу регіональної можуть бути оскаржені до суду як органами прокуратури, так і громадянами", - сказала Олена Перцова.

"Не виключена навіть можливість порушення кримінальних справ за фактом перевищення влади, але такі справи навряд чи дійдуть до стадії обвинувачення", - припускає вона.

Нардеп Геннадій Москаль вимагає від Генпрокуратури порушити проти голів облрад, які визнали російську регіональною мовою, кримінальні справи.

До слова, Львівська міська рада хоче оскаржити "мовний закон" в Конституційному суді.

Нагадаємо, російську мову регіональною проголосили місцеві ради 9 регіонів України. Зокрема, статус регіональної російській мові вже надали Одеська, Донецька, Херсонська, Запорізька, Дніпропетровська, Луганська та Харківська обласні ради, а також – Миколаївська, Одеська, Севастопольська, Харківська, Краснолуцька та Первомайська (Луганська обл.) та Ізмаїльська міськради.