Віктор Єленський: У Московському патріархаті існує спеціальна програма для того, щоб "залити" цю ситуацію грошима, тобто там, де залишаються 14 людей, вони скеровують туди гроші для того, щоб побудувати альтернативну церкву. Підстава, щоб жити нарізно між церквами КП і МП може бути лише одна – Москва не пускає. Тобто це абсолютно політична причина і богослов’я у цьому питанні дуже мало.

Віктор Єленський: Українцям не притаманний месіонізм, вони не вважають себе Третім Римом – як росіяни. Якби я зараз почав перелічувати канони, які не можна виконувати, або ті канони, які століттями порушували, то для пересічного глядача, це було б більш як дивно. Єдине питання, яке б я хотів обговорювати – пов’язане з канонічним правом українців мати свою церкву.

Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській православній церкві. Відтак, питання про створеннє єдиної помісної церкви має неабиякий резонанс. Партіарх Варфоломій є центром згоди в православному світі, для нього дуже важливо зберегти баланс між церквами.

Віктор Єленський: Українське законодавство влаштоване в такий спосіб, що церква немає статусу юридичної особи. Статус юридичної особи має кожна окрема громада. Я вніс законопроект, за яким на зборах громади більшість має вирішувати, до якого патріархату належатиме вся громада. В ньому є два запобіжники. По-перше, керівний орган громади сам вирішує чи є ці збори легітимними, і кожен, хто згоден, має засвідчити це своїм підписом і завірити нотаріально. А по-друге, дуже багато людей хочуть перейти в Київський патріархат. Саме тому це викликало надзвичайне обурення в Москві, адже Московський патріархат не хоче вирішувати це питання і прямо говорить: "Ми нікого не відпустимо".

Більше – дивіться у програмі.