Вся справа у щирості та народності
У жовтні 2011 року на торгах Phillips його робота "Кінь. Ніч" пішла з молотка більш ніж за 124 тисячі доларів. Для українських художників - нечувані гроші. Мистецтвознавці пояснюють - вся справа у його щирості та народності.
“Він прагне досягти, як я говрив, тої гармонії, яка властива народному мистецтву. І тим він відрізняєтсья від так званої модерністичної лінії, яка присутня у нас також у Україні”, - каже керівник проекту "Українська формула.Колір" Валерій Сухорук.
Минулого року Криволап отримав національну премію імені Тараса Шевченка. От тільки це сталося вже після того, як він став відомий в усьому світі. Сам художник переконаний - все залежить від наполегливої праці, а не від чийогось визнання. Хоча, зізнається, потрібна і підтрика.
“Потрібна спеціальна державна програма із просування своїх художників в світові лідери, як це було в інших країнах, а приватні ініціативи теж повинні підтримуватись державою... Мистецтво - це обличчя країни”,
- найдорожчий художник України Анатолій Криволап.
“Зазвичай, художники їздять кожен у свій спосіб і тут уже спрацовують в тому числі і ринкові відносини, якщо на нього попит є, зокрема, і в Лондоні - це прекрасно!”, - розповідає Міністр культури і туризму України Михайло Кулиняк
Шляхи потрапляння картин талановитих художників на світові аукціони
Український арт-ринок не конкурентний, - кажуть мистецтвознавці. Чіткої вертикалі: митці - фінансова підтримка - організація представлення країни у світі - тут не існує. Картини талановитих художників потрапляють на світові аукціони двома шляхами: або іноземні куратори відбирають твори, орієнтуючись на популярність художника на батьківщині, або поодинокі дилери-покровителі самотужки вивозять твори улюблених авторів на світові оглядини.
“Казав мені тоді один із французьких критиків і кураторів: "Знаєте, є десять галерей, в яких варто виставлятися, у всіх інших - беззмістовно”. Це якраз і підтвердження слів цієї художниці французької, яка і сказала, що не важливо, скільки тобі платять, важливо - хто платить", - каже художник Тіберій Сільваші.
“Знаючи добре західну Європу, Америку менше, - українських художників немає там. Не тому, що наші художники гірші, а просто цим потрібно постійно займатися, потрібно бути весь час в процесі. Ну в нас геніїв багато, але немає людей, які могли б і просувати, а просувати на західному ринку - ну це взагалі дуже важко”,
- фотограф Віктор Марущенко
“Моди на українське мистецтво на Заході нема і, мабуть, ніколи не буде, і це нам не потрібно. Але те, що завжди є кілька українських художників , які цікаві світу - це правда”, - художник Олег Тістол.
Аби таких художників ставало більше, в Україні, зокрема, організовують мистецькі аукціони. Тут навіть початківці можуть себе зарекомендувати.
“Я не думаю, що це найкращий шлях, але все ж таки, я думаю, що багато чого залежить від двох складових - перша складова це талант художника, а друга складова - це іміджмейкерство, це його просування у суспільстві”, - вважає мистецтвознавець Едуар Димшиц.
Просуванням мистецтва в маси традиційно займаються ті, хто має на це гроші. І ці люди зовсім не обов`язково розуміються на мистецтві.
Перевагу віддають іноземним митцям
“Для того аби українських сучасних митців знали за кордоном, їхні твори мають вподобати місцеві товстосуми. Але нині ті, хто мають гроші придбати українських сучасних художників, найчастіше надають перевагу іноземним митцям”, - каже журналіст Ольга Кучер.
“Вони говорять, а нас українське мистецтво не цікавить. Більшість наших колекціонеров хочуть, ну вибачте за такий термін, "примазатися" як би до чужої культури, не створюючи свою. Це говорить про провінційну свідомість, коли відбувається ось таке раболіпство... як би, недооцінка себе особисто”, - переконаний галерист Євген Карась.
Через байдужість українських колекціонерів, вітчизняне мистецтво не надто помічають й іноземні.
"Успіх плеяди сучасних україньких художників залежить від свідомості вітчизняних колекціонерів", - каже один із мистецтвознавців.
Поки вони не навчаться цінувати саме українське мистецтво, доти успішні продажі вітчизняних митців у світі залишатимуться поодинокими випадками.