За зверненням депутата Київради від фракції "Об'єднання "Самопоміч", першого заступника голови Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування Романа Марченка розпочато слідство за ознаками деяких кримінальних правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом України.
"Земельні ділянки в центральній частині міста вибули з володіння громади за значно заниженою ціною, – зазначає Роман Марченко. – Завдяки розробленим кримінальним схемам покупець фактично вніс в рахунок оплати вартості земельних ділянок лише суми, що відповідали розміру початкових авансових внесків. Таким чином ціна продажу земельної ділянки по вул. Мечникова, 1 склала 2,57 млн грн, а земельної ділянки по вул. Шовковична, 39/1 – 4,71 млн грн. Як свідчить офіційна експертиза, це мінімум у 4 рази менше реальних ринкових цін".
Роман Марченко наголошує, що жодних рішень Київради чи КМДА про продаж даних земельних ділянок не ухвалювалось, проекти землеустрою не затверджувались, а вимоги законодавства "обійшли" через судові рішення.
Нагадаємо, що земельні ділянки на території Олександрівської (Жовтневої) лікарні у місті Києві були передані Київрадою у довгострокову аренду ЗАТ "УПІК "Проміндустрія" у 2003 році. На ділянці по вул. Шовковичній, 39/1 знаходилась стара будівля інфекційного відділення лікарні, на місці якої орендар зобов’язався побудувати для міста новий медичний комплекс у складі поліклініки, адміністративно-господарського комплексу і корпусу для Національного медичного університету. За це місто надало ЗАТ "УПІК "Проміндустрія" в оренду земельну ділянку площею 0,39 га по вул. Мечникова, 1 під будівництво офісного центру. Земля була надана в оренду терміном на 15 років з правом викупу.
Однак за 13 років забудовник не виконав дані зобов’язання. У 2006 році забудовник вніс авансові платежі в рахунок оплати вартості земельних ділянок. У 2010 році за рішеннями судів права і обов’язки за договором оренди були переведені на ТОВ "Компанія "Сантрейд". В свою чергу "Сантрейд" ініціював звернення до Господарського суду міста Києва, рішеннями якого було визнано укладеними договори купівлі-продажу земельних ділянок на умовах, визначених "Сантрейд", та за цінами, які дорівнювали лише розміру авансових внесків. Зареєструвавши право власності, "Сантрейд" продало земельні ділянки компаніям, зареєстрованим в офшорних юрисдикціях.
Щоб приховати оборудку за заявою нового власника-нерезидента було змінено юридичну адресу та кадастрові номери земельних ділянок.
З метою захисту інтересів громади, Роман Марченко звернувся із заявами до Національної поліції Україні та попросив Київського міського голову доручити відповідним підрозділам Київради підготувати та звернутись до Господарського суду міста Києва з позовами про визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, визнання права власності територіальної громади та витребування земельних ділянок.