Це стосується й українців, які з 2022 року оселилися у Литві, прибувши на власному авто. Для таких людей є актуальним питання: чи потрібно отримувати місцевий поліс автострахування, чи можна обходитися іншими варіантами? Відповідь підготував міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Читайте також Хто з українців може оформити довгострокове перебування у Чехії та як це зробити
У Литві потрібна автоцивілка
У Литві поліс обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності (ОСЦПВ) є обов'язковим для всіх транспортних засобів, які експлуатуються на дорогах загального користування.
Це страхування призначене для покриття витрат, пов'язаних зі збитками, завданими третім особам у випадку ДТП. Воно включає положення про компенсацію:
- майнової шкоди;
- медичних витрат, які зазнали люди, травмовані у результаті подібних інцидентів на дорогах.
Литовське законодавство вимагає суворого дотримання вимог щодо ОСЦПВ. Водіям, які керують автомобілем без страхового поліса, загрожують чималі штрафи, а в разі ДТП – притягнення до фінансової відповідальності за збитки, які покрило б страхування.
Як щодо українців, які приїхали до Литви
Українцям, які в'їжджають до Литви на власному автомобілі, достатньо міжнародного страхового поліса "Зелена карта". Це тимчасове рішення дозволяє українським водіям подорожувати Литвою та іншими країнами ЄС, забезпечуючи покриття відповідальності перед третіми особами у випадку ДТП.
При цьому слід пам'ятати, що "Зелена карта" має обмежений термін дії та призначена насамперед для коротких поїздок або тимчасового перебування на території тієї чи іншої держави.
Українцям, які в'їжджають до Литви, тимчасово достатньо "Зеленої карти" / Ілюстративне фото Shutterstock
Водіям без "Зеленої карти" (або якщо термін її дії завершився) теж варто готуватися до можливих штрафів. Кожна країна сама визначає суму. Однак зазвичай штрафи стартують від 1 000 євро.
Втім, у деяких країнах, якщо страхування немає або воно протерміноване, водію загрожують не лише фінансові санкції, але й:
- депортація;
- заборона на подальший в'їзд до країни;
- конфіскація або арешт транспортного засобу.
У випадку ДТП водії, які не мають "Зеленої карти" для свого транспортного засобу, завдадуть збитки власному гаманцеві – витрати, пов'язані з ремонтом авто та відшкодуванням збитків постраждалим сторонам, потенційно можуть сягати десятків тисяч євро.
Може зацікавити Незаслужено недооцінені туристами: 5 місць Європи, які варто побачити у 2025 році
Коли українці теж повинні оформити автоцивілку Литви
Українці, які мають намір довгостроково або постійно проживати в Литві, зобов'язані отримати місцевий страховий поліс ОСЦПВ для свого авто.
Тривале використання транспортних засобів з українськими номерними знаками в поєднанні зі страховим полісом "Зелена карта" може призвести до юридичних наслідків в Литві. Така практика розглядається як потенційне ухилення від обов'язкового страхування та оподаткування в цій країні.
Для оформлення литовського ОСЦПВ необхідні такі документи:
- паспорт або посвідчення особи;
- технічний паспорт;
- дозвіл на перебування в країні;
- посвідчення водія міжнародного зразка.
Де оформити і які ціни на місцеве автострахування
Українці, які прагнуть оформити місцеве автострахування в Литві, можуть звернутися до кількох компаній, серед яких Lietuvos Draudimas, Gjensidige, Ergo та Compensa.
Як і де оформити автоцивілку в Литві / Ілюстративне фото Shutterstock
На вартість страхування транспортного засобу в Литві впливають різні фактори, зокрема:
- тип транспортного засобу;
- досвід водія;
- вибір страхової компанії.
У середньому річні внески для стандартного автомобіля стартують приблизно від 100 євро.
Однак остаточна ціна може значно коливатися залежно від індивідуальних обставин і вибору конкретного виду страхування.
Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи, зокрема з Литви. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo – швидко, зручно та за вигідним курсом. А якщо долучитися до програми "Запроси друга", можна ще й отримати приємні грошові бонуси.