Про це заявила заступниця генсекретаря ООН Розмарі Дікарло під час засідання Ради Безпеки ООН 25 січня. Водночас вона наголосила, що збиття літака Іл-76 слід розглядати в контексті вторгнення Росії в Україну та продовження війни.

Дивіться також Іл-76 впав під Бєлгородом: як Україна доставляла російських полонених на обмін

"За даними російської влади, на борту літака перебували 65 українських військовополонених, 6 російських членів екіпажу і 3 російських військовослужбовців. За даними української влади, на борту літака могли бути ракети для російської військової системи", – зазначила Дікарло.

Зокрема, вона зауважила, що Україна закликала до проведення міжнародного розслідування.

ООН не в змозі перевірити ці повідомлення або обставини катастрофи. Очевидно те, що інцидент стався в контексті вторгнення Росії в Україну та війни, що триває,
– сказала заступниця генсека ООН.

Інтенсивність російських ударів зросла

Також Дікарло заявила, що останніми тижнями інтенсивність атак на Україну з боку Росії зросли, що вказує на небезпечну траєкторію війни.

Вона висловила стурбованість ракетними ударами та обстрілами по цивільних районах, що призводять до загибелі та поранень мирних жителів, а також до руйнування критично важливої інфраструктури.

Росія не запрошувала "режим тиші"

Заступниця постійного представника України при ООН Христина Гайовишин під час засідання повідомила, що Україна не була поінформована про перевезення своїх військовополонених на літаку Іл-76, що зазнав катастрофи у Бєлгородській області.

Тож, "якщо факт підтвердиться, це буде свідчити про використання Росією людей в якості живого щита для прикриття транспортування боєкомплекту, яким б'ють по українських містах".

Гайовишин також нагадала, що за останній тиждень Росія посилила ракетні удари по території Харківської області, наслідком чого стали масові жертви серед цивільних людей. Вона пов'язала ці атаки зі збільшенням кількості військово-транспортних літаків, зокрема Іл-76, які останнім часом прямують до аеродрому Бєлгорода.

З огляду на ситуацію, ЗСУ й надалі вживатимуть заходів зі знищення засобів доставки, а також контролю повітряного простору для ліквідації терористичної загрози, зокрема на напрямку Бєлгород – Харків,
– заявила представниця України.

Вона нагадала, що за законами ведення війни, військово-транспортні літаки збройних сил Росії є легітимною військовою ціллю.

Чи могли були полонені на борту літака: що відомо

  • В ГУР Міноборони підтвердили, що на 24 січня справді був запланований обмін полоненими. Однак не підтвердили інформацію Росії про перебування в літаку українських полонених.
  • Того дня Україна зробила все, аби доставити російських військовополонених до місця обміну. Їх везли, як завжди, цивільним транспортом. У ГУР наголосили, що Росія не робила жодних запитів на "режим тиші". За безпеку військовополонених відповідальна держава, яка їх утримує.
  • Володимир Зеленський заявив, що тримає справу з Іл-76 на особистому контролі та заявив, що "росіяни граються із життями українських полонених, із почуттями рідних та з емоціями нашого суспільства".