Рішення було складним, на цьому наголосив Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу у Борисполі.
Хто повернувся: Обмін полоненими: 76 українців вже на Батьківщині – список
Глава держави наголосив, що пріоритет – "повернути наших людей".
Я з повагою ставлюсь до всіх батьків і родичів, які втратили близьких на Майдані. Ми, на жаль, не можемо повернути тих, кого вже немає. На жаль, ми не могли це зробити. Але ми можемо повернути живих,
– сказав Зеленський.
Глава держави зазначив, що 2 із 5 беркутівців, яких віддали у межах обміну, були під домашнім арештом.
"Не так, як наші. Не худі, не биті іншими людьми. Дуже непогано жили ці 5 років. Чому були без вироків (ексберкутівці – 24 канал) – ми розберемося. Це ніяк не буде впливати на справи Майдану", – наголосив президент.
"Якби у мене було 100 беркутівців, я б їх віддав"
Глава держави додав, що "справи Майдану закінчать – обов’язково".
Якщо б вони (ексберкутівці – 24 канал) залишились, ми б не отримали наших розвідників, не отримали хлопців, які були в Дебальцевому. Для мене вони – герої,
– наголосив Зеленський.
Він також зазначив, що колишні беркутівці "могли отримати по 5-6 років".
"Ми з вами говоримо – могли. А ми повертаємо живих людей. Я вам більше скажу, якщо в у мене ще було 100 беркутівців, а мені б запропонували 1 розвідника, я б їм віддав", – сказав президент.
Що треба знати про звільнення ексберкутівців з СІЗО?
- Ввечері 28 грудня Київський апеляційний суд відпустив з-під арешту під особисте зобов'язання 5 колишніх співробітників спецпідрозділу "Беркут".
- Олегу Янішевському, Сергію Зінченку та Павлу Аброськіну, які перебували в СІЗО, змінили запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання.
- Після цього під СІЗО почали приходити активісти, які не погоджувалися з таким рішенням. Люди чергували там цілу ніч і перевіряли автомобілі, які виїжджали зі слідчого ізолятора, щоб у них не вивезли підозрюваних у вбивствах євромайданівців на обмін.
- Проте правоохоронцям таки вдалося забрати колишніх спецпризначенців. Після цього активісти почали розходитися, адже так і не досягли своєї мети.
Водночас у ГПУ пояснили, що підозрюваних у справі про розстріли на Майдані ексберкутівців відпустили під особисті зобов'язання, але саму справу не закривають. Слідство у ній триває, а винних можуть засудити і заочно.
Основне про обмін полоненими
Великий обмін полоненими між Україною та представниками окупантів Донбасу відбувся 29 грудня на контрольно-пропускному пункті "Майорське" на Донеччині. Українська сторона передала окупантам 124 особи, а бойовики віддали Україні 76 полонених.
До теми: Це був мій вибір, – Зеленський заявив, що зустрічався з сім'ями Героїв Небесної Сотні
При цьому 17 осіб, яких передала українська сторона, відмовились повертатись на окуповані території. До Києва відмовилися їхати ще 5 полонених, яких віддавали бойовики.
Серед звільнених з полону українців – 12 військових. Бойовики віддали і письменника, журналіста "Радіо Свобода" Станіслава Асєєва.