А почнемо з британських вчених. Ні-ні, ми не маємо на увазі популярний інтернет-мем. Не в останню чергу саме завдяки британцям Україна нині є членом так званого Антарктичного клубу. Після розпаду Союзу ми залишились фактично ні з чим.
Для України зводити з нуля інфраструктуру в Антарктиді було надзвичайно затратно та й складно з технічної точки зору. Тим часом британці збудували нову станцію. А "Фарадей", засновану ще в 1953 році, треба було або демонтувати, або передати іншій державі.
Читайте також: Згадати Все. Коли всі таксі були "Волгами"
Вартість станції була символічною – всього один фунт. Україна зобов’язалась продовжити дослідження, започатковані британцями. І в 1996 році на Антарктиді замайорів український прапор. Що ж таке станція Академік Вернадський? Це цілий комплекс будівель різного призначення.
Станція розташована за 100 кілометрів від полярного кола – на острові Галіндез, у західній частині Антарктиди. Перші 5 українців прибули на станцію ще в 1995 році разом із британськими полярниками. Британці передали справи, і вже в 1996 році туди прибула перша повноцінна українська антарктична експедиція.
А звідти, з аргентинського Ушуайя (до слова, найпівденнішого міста на планеті) їх на судні доправили вже на саму станцію. З того часу було 22 українські антарктичні експедиції. Але друга, в 1997 році, була особливою.
Щоб дізнатись більше про антарктичну станцію "Академік Вернадський" – дивіться новий випуск програми "Згадати все".