Міжнародно визнаним терміном для визначення осіб, які не перетнули кордон держави, є внутрішньо переміщені особи. За словами Тараса Доронюка, це є критично важливим, оскільки українська держава повинна опікуватись такими людьми.

Коли людина перетинає кордон України, вона може претендувати на статус біженця в якійсь третій країні, в яку вона перебралась. Тим не менше внутрішньо переміщені особи можуть претендувати на велику кількість допомоги від держави. В першу чергу вона гарантує права забезпечені й гарантовані конституцією, соціальні виплати, допомогу по безробіттю,
– зазначив експерт.

За даними управління верховного комісара у справах біженців, станом на 6 листопада кількість внутрішніх переселенців досягла 450 тисяч. Як повідомив Доронюк, на даний момент держава пробує надавати соціальну допомогу для переселенців через Міністерство праці та соціальної політики.

1 жовтня було прийнято ряд постанов, які передбачають облік, надання соціальної допомоги в розмірі 442 грн на місяць протягом 6 місяців для осіб, які не можуть знайти роботу. Також Україна може отримувати міжнародну допомогу та використовувати її для надання одноразової допомоги переселенцям,
– розповів експерт Центру досліджень суспільства.

Також Тарас Доронюк звернув увагу, що великий масив допомоги забезпечуть волонтерські організації та громадські ініціативи, які допомагають із повсякденними потребами – забезпечуть житлом, матеріальною допомогою та продуктами.

Для того, щоб отримати допомогу, переселенці повинні звернутися до відповідних пунктів соціального захисту для реєстрації. За словами експерта, допомога надається тим, хто не може знайти роботу, кому протрібні кошти для оплати житла та комунальних послуг. Але якщо людина виїжджає на територію, підконтрольну Україні, і знаходить роботу самостійно, від держави не отримує нічого.

Всі державні установи, які отримують фінансування з держбюджету, повинні переміститися на контрольовані Україною території. Механізм не пророблений, але після переїзду протягом місяця вони повинні поміняти кошторис, штатний розпис, статути відповідно до нових місць прописки,
– зазначив Доронюк.

Щодо пенсіонерів, які знаходяться на підконтрольній бойовикам територіях, то за словами Тараса Доронюка, щоб отримувати пенсійні виплати після 1 грудня, їм потрібно перереєстуватись на території, контрольовані українською стороною.