Попри те, що чиновники говорять про різні безкоштовні курси, в реальності це виглядає зовсім інакше.
30-річний Сергій два місяці тому демобілізувався. Нині він часто буває у центрі зайнятості. Фірми, де він працював раніше, вже не існує. Хотів у поліцію, але його не взяли, бо мовляв має погану фізичну підготовку.
Попри відмову він не опустив рук. За освітою чоловік має економічну освіту, тож вирішив піти на курси підприємців. Тепер мріє відкрити службу таксі. У центрі зайнятості радять подавати бізнес-план лише на наступний рік.
Дивіться також: Мотивуючі історії українських бійців, які розпочали бізнес у мирному житті
У центральному апараті службі зайнятості запевняють, що кошти мають. За словами працівників центру, цьогоріч уже майже 1 тисяча демобілізованих отримали їх на власну справу. Відмови майбутні підприємці отримують з інших причин.
Коли вже є бізнес план, а довідки про грошове забезпечення немає, то можуть відмовити поки не буде цієї інформації,
— розповів начальник відділу матеріального забезпечення Держслужби зайнятості Любов Бершадська.
Координатор Київської міської спілки ветеранів АТО Антон Колумбет розповів, що у нього була ця довідка, але грошей на власний бізнес він не отримав. Нині він координує роботу столичної спілки ветеранів АТО. Проте через бюрократію він та ще сотня бійців не змогли пройти курси перекваліфікації.
На перекваліфікацію бійців держава виділила 27 мільйонів гривень. Однак із них можуть використати лише 5 мільйонів.
Виринає й інша проблема, на гарячу лінію громадської організації "юридична сотня " телефонують і ті, хто до призову був офіційно працевлаштований. Роботодавці придумують різні способи, аби якомога швидше звільнити мобілізованих.
Попри те, що держава компенсує зарплатню вони бояться, що бійці повернуться з психічним чи фізичним каліцтвом. І звільнити потім — їх буде неможливо.
Голова ГО "Юридична сотня" Леся Василенко розповіла, що на роботодавця можна подавати у суд. Було дуже багато справ, які виграються, де роботодавець не мав жодних підстав звільняти особу. Проте після перемоги в суді, бійці самі не хочуть працювати на таких роботодавців.