Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший).

Читайте також: Десятки схем для свого збагачення: як чинновники навчилися обманювати систему ProZorro

Під конституційним поданням підписалися 56 обранців, та частина з них, як виявили журналісти, є власниками активів, які наразі знаходяться під арештом та в управлінні цього відомства, адже воно отримане корупційним шляхом. На період слідства гроші з цього бізнесу йдуть державі, і власники не мають змоги продовжувати на них заробляти.

Зокрема, депутат-підписант від групи партія "Відродження" Дмитро Святаш – віддавна пов’язаний з групою компаній "АІС" – великим автодилером на ринку України. На це майно зараз накладено арешт та передано в управління АРМА (а це понад 100 об’єктів нерухомості у 18 обласних центрах України).

Дмитро Святаш
Дмитро Святаш

Нацполіція проводить досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом привласнення кредитних коштів "УкрСиббанку", виготовлення та використання підроблених документів посадовими особами групи компаній "АІС", пов’язаної зі Святашем.

Ще один підписант конституційного подання – народний депутат від фракції БПП Ярослав Дубневич. Він разом зі своїм братом, також народним депутатом, Богданом Дубневичем є власником двох ТЕЦ у Львівської області, майно яких також передано в управління АРМА. Це відбулося в рамках кримінального провадження НАБУ за фактом розкрадання природного газу.

Брати Богдан і Ярослав Дубневичі
Брати Богдан і Ярослав Дубневичі

Головний експерт антикорупційної групи "Реанімаційний пакет реформ" Олександр Лємєнов вважає, що ці випадки свідчать про наявність конфлікту інтересів.

Коли певна особа, чиновник діє в умовах реального конфлікту інтересів. Саме тому можна чітко сказати, що це конституційне подання спрямоване виключно на одне – блокування роботи АРМА,
– сказав Лємєнов.

Сам Дмитро Святаш у коментарі журналістам заявив, що положення закону про АРМА "порушують конституційні права на власність". Однак, коментувати запитання про можливий конфлікт інтересів не став. А Ярослав Дубневич вважає, що окремі положення закону про АРМА начебто не відповідають тексту, який був ухвалений у кінцевій редакції.

Ще один народний депутат, який підписався під поданням – позафракційний Борислав Розенблат. Його майно (рухоме й нерухоме) також арештоване в рамках кримінальної справи НАБУ і потенційно також може бути передане в управління Агентства.

Борислав Розенблат
Борислав Розенблат

Сам депутат у цьому конфлікту інтересів не бачить: "Тут питання у правах людин. Просто сьогодні відібрати майно і передати його комусь без рішення суду – це є антиконституційна норма", – відповів він.

Загалом серед 56-ти підписантів конституційного подання – вихідці з Партії регіонів, які зараз є депутатами "Опозиційного блоку", партії "Відродження" та групи "Воля народу", обранці від "Блоку Петра Порошенка" та "Народного фронту", а також позафракційні.

Читайте також: Депутат "БПП" отримав мільйони на відбудову Донбасу в його ж окрузі

Не виключено, що групу депутатів "Опозиційного блоку" цікавить усунення Агентства від управління активами саме через те, що серед цих активів – майно, яке належить високопосадовцям часів Віктора Януковича. Наприклад, квартири та поверхи бізнес-центру "Гулівер" у Києві – власність екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка.

Опитані журналістами депутати або не змогли пригадати, чому вони вирішили підписатися під конституційним поданням, або тікали, почувши питання про можливий конфлікт інтересів. У НАЗК пообіцяли розглянути це питання у відповідь на запитання "Схем", як у відомстві оцінюють дії народних депутатів.

Нагадаємо, АРМА було створене наприкінці 2016 року за аналогом установ, які успішно функціонують у державах-членах Європейського Союзу. Зараз, за підрахунками голови АРМА Антона Янчука, в управлінні відомства майже півтисячі активів. Серед них також резиденція Межигір’я президента-втікача Віктора Януковича.