Про це заявив Президент України Петро Порошенко у Вінниці, куди привіз Томос про автокефалію Православної церкви України.

Читайте також: Не питатимемо дозволу, в яку церкву ходити, – Порошенко про незалежність Києва від Москви

Зокрема, політик подякував Вселенському патріарху Варфоломію "за його зусилля та тверду позицію у питанні надання Україні Томосу".

"Я ще раз хочу подякувати Його Всесвятості Вселенському патріарху Варфоломію за віру, за мудрість, за сміливість і рішучість, бо та кількість погроз, з якими зіткнувся Його Всесвятість, перевищує всі розумні межі. А подивіться як він продемонстрував свою любов до нас, українців, до нашої української церкви і до нашої держави", – підкреслив гарант.

Водночас він наголосив, що ніхто не має права перед українцями закривати двері храму Божого, визначати хто є канонічним, а хто неканонічним.

І от зараз наша церква є канонічною, а нехай вони зараз самі розберуться, покажуть Томос… А де їхній Томос? Сталіним підписаний? Ось це все з цього і починалось. Правда – її не сховаєш,
– наголосив президент.

Також Порошенко зауважив, що двері кожного храму мають бути відкритими перед українцями.

"І українець не має питати, якому патріархату належить церква, бо він до Бога йде. І вся церква має бути єдиною", – підсумував український лідер.

Нагадаємо, за словами Екзарха Вселенського патріархату, архієпископа Даниїла Памфільського, РПЦ не визнаватиме автокефалію Православної церкви України, принаймні найближчим часом. Однак, підкреслив він, є передумови, що ПЦУ визнають залежні від Кремля Сербська, Польська та Антіохійська церкви.

Як відбувався процес отримання Україною Томосу?19 квітня Верховна Рада схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Згодом Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури.

Так, на початку вересня Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві.Згодом вони їздили по українських церквах і розмовляли зі священиками.

У жовтні у Стамбулі відбулося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт вищезазначених екзархів. Саме за результатами їхнього звіту Україні й було ухвалено дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.

11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнання їх канонічними.

16 жовтня Президент України Петро Порошенко запропонував передати Андріївську церкву у Києві як символічний жест у постійне користування Вселенському патріархові. За його словами, таке рішення погоджено з церковними ієрархами та буде сприяти прискоренню отримання Томосу про автокефалію української православної церкви.

15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так – Православна церква України. Предстоятелем ПЦУ став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній: його кандидатуру підтримала більшість архієреїв на Об'єднавчому соборі. Кафедральним собором Православної церкви України став Михайлівський Золотоверхий собор.

5 січня Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію єдиної Православної церкви України. Церемонія підписання Томосу відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату в Стамбулі.

6 січня історичний документ від Варфоломія офіційно отримала ПЦУ. Церемонія вручення відбулась на божественній літургії, яку спільно правили патріарх Варфоломій і предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній.

Україна отримала Томос про автокефалію ПЦУ: дивіться відео