Альтернативна армія з народу, яка наведе лад на вулицях українських міст – так презентували мету свого створення "Національні дружини". З їхніх слів, у першу чергу вони допомагатимуть поліції патрулювати вулиці, захищатимуть простих українців і боронитимуть від рейдерства малий та середній бізнес.
Жодних політичних вподобань та відверто шкурних інтересів, мовляв, вони не мають. Але чи все так просто? Слабо віриться у те, що усі ці хлопці працюватимуть на благо народу на голому ентузіазмі.
Читайте також: Форма "Національних дружин": стало відомо, хто купує одяг активістам і чому він схожий на форму "Беркута"
Але нас наполегливо намагаються у цьому переконати. Хоча жодної конкретної цифри, жодного фінансового документа "дружинники" журналістам не показали. Ми маємо повірити у їхню безкорисливість на слово! До речі, якою може бути співпраця цих молодиків із поліцією та їхня аполітичність, ми вже побачили цього ж таки тижня. У Кременчуці. Хлопці в екіпіровці "нацдружин" побилися із поліцією та запалали фаєри.
Конфлікт стався через те, що "народні захисники" на власний розсуд заблокували ресторан, обмалювали його фасад. Бо на їх переконання – заклад був зведений незаконно. Власник викликав поліцію.
Але чомусь, замість продекламованої співпраці із поліцією, дружинники пішли на них стіною. Пустили сльозогінний газ та запалали фаєри. Ще більше питань викликала їхня присутність у міськраді Черкас під час голосування за бюджет.
Хлопці у балаклавах по периметру оточили залу. Місцеві депутати ухвалювали кошторис під їхнім наглядом.За повідомленнями місцевих ЗМІ, "дружинники" пригрозили, що не випустять нікого із зали, допоки документ не затвердять.
Аполітичними такі дії назвати не можна. І як на мене – це дуже небезпечний прецедент. Існування подібних громадських формувань – не новина. Хіба ніхто дотепер не влаштовував собі такого гучного піару. До речі, інформаційний ажіотаж навколо "національних дружин" збігся у часі і з темою нашого нещодавнього розслідування.
Ми розповідали про досвід Херсону. Там теж є місцеве громадське формування "Твердиня Херсонщини". До його складу теж входять хлопці-спортсмени. Теж позиціонують себе як охоронці громадського спокою в місті. І теж – ентузіасти.
Читайте також: Альтернатива поліції чи прикриття для рекету: експерти висловили побоювання щодо діяльності "Національних дружин"
Минулого року міські депутати їх навіть заохотили та профінансували на 200 тисяч гривень із бюджету. За ці гроші хлопці відзвітували – купили форму, рації та ноутбук. От лишень чи стало від їхнього патрулювання життя херсонців спокійнішим – ще питання. Хіба що депутати опинились під наглядом – ледь не на кожній сесії вони були присутні в залі по периметру. Тільки от кого від кого охороняли?
А ще члени "Твердині" були помічені на дуже неоднозначних акціях. І коли ми чули від "дружинників", що вони запобігатимуть рейдерським захопленням, згадайте ось це відео. Тут теж представники громадського формування "Твердиня Херсонщини" приїхали вирішувати конфліктну ситуацію до села Надеждівка.
Діяли за командою однієї зі сторін. Ось як це відбувалось. Дісталося в першу чергу селянам. Вони, до речі, врешті лишилися і побитими, і без врожаю, який самі й засівали. Знов питання: хто кого від кого захистив?
Читайте також: Хто такі "нацдружинники", які викликались безкоштовно "забезпечувати порядок у своєму дворі"
Далі були – охорона різноманітних заходів, організованих у Херсонці Московським Патріархатом, під час якого "твердинівці" розганяли проукраїнських активістів. І, до речі, у тих випадках поліція просто спостерігала за діяльністю свої колег-дружинників.
Неодноразово у своїх журналістських розслідуваннях ми натрапляли на факти, коли громадські формування використовувалися однією зі сторін у конфліктах із забудовниками чи інших бізнес-розборках.
І от тепер ми маємо повірити у те, що ось ці браві хлопці наведуть лад, зменшать рівень злочинності та врешті змінять країну. Поки робити висновки, чи буде реальна користь від "дружинників" зарано. Час та їхня діяльність має розставити все на свої місця.