Водорості, які живуть завдяки фотосинтезу, витягають вуглекислий газ з атмосфери, кажуть дослідники. Вони також відіграють ключову роль у колообізі поживних речовин в Антарктиді, повідомляє BBC.
Дивіться також фото Посуха в окупованому Криму: у Коктебелі повністю висохло озеро
Що відомо про ці водорості
Ці мікроводорості – первинні виробники на початку харчового ланцюжка. Будь-які зміни, що відбуваються з ними, суттєво позначаються на подальших ланках ланцюжка, розповів керівник дослідження, доктор Метт Дейві з університету Кембриджа.
Хоча кількість мікроводоростей, про яку мовиться, є невеликою в глобальному масштабі, на рівні Антарктики вона є істотною,
– сказав еколог в інтерв'ю BBC.
Об'єктом дослідження був Антарктичний півострів – смуга землі, яка простягається від берега льодового континенту у напрямку до Південної Америки. Скупчення водоростей помітно переважно на його західному березі, а дві третини з них – на островах, розсипаних уздовж узбережжя.
Водорості на снігу в Антарктиці / Фото Sarah Vincent (BBC)
Яка площа покриття
Загалом мікроводорості покривають площу майже у 2 квадратних кілометри. Це означає, що вони щорічно споживають приблизно 500 тонн двоокису вуглецю. Це, за підрахунками вчених, відповідає викидам від 875 тисяч середньостатистичних автоподорожей у Великій Британії.
Насправді цифри неповні, тому що детектори космічного апарату Sentinel-2 розрізняють тільки зелені мікроводорості і не помічають червоні та помаранчеві, бо недостатньо чутливі в цій частині спектра.
Супутник Sentinel-2 (на фото він над Грецією) / Фото Airbus
Для процвітання цим організмам необхідна достатня кількість води в рідкому стані, тому їх можна зустріти на снігових ділянках, де температура не падає набагато нижче нуля.
Водорості також сильно залежать від наявності тюленів, пінгвінів та антарктичних птахів, таких як поморники і домініканські чайки. Їхні екскременти – джерело потрібного водоростям азоту та інших речовин.
Що станеться з водоростями, якщо в Антарктиді потеплішає
Температура на півострові швидко зростає ще з другої половини минулого століття. Кліматичні моделі пророкують, що ця тенденція збережеться в наступні кілька десятиліть.
Для цвітіння водоростям потрібен доступ до води в "теплих" зонах / Фото Matt Davey et al
Багато полів водоростей на островах, які несуттєво виступають над рівнем моря, можуть зникнути слідом за сніговим покривом. З іншого боку, перед водоростями відкриються нові можливості на материку і на височинах.
"Ймовірно, існує багато різних видів водоростей, кожен з яких займає власну нішу. Одні живуть на самій поверхні снігу, інші – трохи глибше, і їхня кількість буде змінюватися в залежності від температури", – розповів професор біології з Кембриджа Еллісон Сміт.
Але наразі не відомо, чи зростатиме їхня кількість, чи зменшуватиметься. Про це й не дізнаються без постійного спостереження.