Депутат Верховної Ради України Олексій Гончаренко був затриманий 1 березня у Москві на траурному мітингу пам'яті Бориса Нємцова. Слідчий комітет РФ допитував українського нардепа у зв’язку із нібито "замахом на вбивство і катуванням громадянина Росії" під час подій в Одесі 2 травня 2014 року. Під кінець дня Гончаренка відпустили з московського райвідділку поліції. Після виходу на свободу, він заявив, що у райвідділі "його били й залякували".
Тверський суд Москви 2 березня о 15:00 мав розглянути справу народного депутата України Олексія Гончаренка "про непокору поліцейському на ході в пам'ять про вбитого політика Бориса Нємцова", однак, як повідомив сам народний депутат у Facebook, російські правоохоронці більше не мають до нього претензій, судове засідання не відбудеться.
Безумовно, сам факт затримання народного депутата іншої країни і члена постійної делегації Верховної Ради у Парламентській асамблеї Ради Європи, наділеного міжнародним імунітетом, є кричущим та показовим порушенням прав людини та міжнародного законодавства. Абсолютно справедливими є і намір російського адвоката Миколи Полозова домогтися притягнення до відповідальності співробітників московської поліції, які винні у побитті Гончаренка, і заява віце-президента ПАРЄ Володимира Ар’єва про те, що це можна розглядати як привід для посилення санкцій проти РФ у Парламентській асамблеї. Але перетворювати нардепа на "героя" та "жертву путінського режиму", все ж таки зарано.
Екс-регіонал Гончаренко свою політичну кар’єру розпочав в Одесі у 2001 році і вже у 2010 досяг піку своєю популярності, значною мірою – завдяки конфліктом зі своїм батьком, мером Одеси Олексієм Костусєвим. При цьому у свій одеський період Гончаренко не приховував того, що немає жодних протиріч із загальною лінією Партії регіонів та активно виступав за надання російській мові статусу офіційної. Більше того, його прийнято вважати політичним проектом колишнього регіонала Сергія Ківалова.
Зокрема, в інтерв’ю виданню "Главком" у 2011 році Гончаренко зазначив: "Давайте прояснимо ситуацію: ті політики, які в Одесі підуть під гаслами проти російської мови, шансів не мають. Але за російську мову, це не означає, що ти проти української. Я, наприклад, і за російську, і за українську мову. Я можу вільно давати інтерв’ю українською, для мене це зовсім не є проблемою. Але я вважаю, що коли навіть 40 чи 35% населення вважають якусь мову своєю рідною, то це абсолютно ненормально, що вона не має свого статусу в державі. Це моя думка, і я в цьому абсолютно впевнений". Тоді ж він наголосив, що "російська мова має бути чи другою державною в Україні, чи офіційною мовою, тобто вона має набути якогось статусу, який буде її вирізняти від китайської, молдавської чи арабської".
При цьому Гончаренка неодноразово бачили на акціях на підтримку російської мови та з георгієвськими стрічками. На його виправдання можна сказати, що на той час помаранчево-чорні стрічки не мали настільки сильного змістового наповнення, як зараз.
Наприкінці лютого минулого року, коли на Майдані Незалежності у центрі Києва почали вбивати учасників акцій протесту, Гончаренко вийшов зі складу Партії регіонів. Можна зауважити, що будь-які записи на його сторінці у Facebook за період Євромайдану наразі відсутні, що є нетиповою прогалиною у його медіа активності.
Під час анексії Криму Гончаренко неодноразово влаштовував на території півострову проукраїнські акції, які деякі журналісти називали відверто піарницькими.
Він також достатньо активно з’являвся у політичних програмах на провладних російських каналах та відверто заявляв про свою ненависть до президента Росії Володимира Путіна. З одногу боку це виглядає як похвальна, хоч і безглузда хоробрість та намагання донести українську точку зору до громадян РФ. З іншого – вже зараз у соцмережах експерти починають висловлювати думку, що провокативна поведінка депутата і його подальший арешт – це спроба інформаційно виправдати своє перебування в Росії.
Під час подій 2 травня в Одесі, за нібито причетність до яких його затримали 1 березня, Гончаренко дійсно виступав як проукраїнський активіст і описував на свої сторінці хід подій. Зокрема нардеп повідомив про знищення проросійського осередку на Куліковому полі, з чого окремі політики зробили висновок про його причетність безпосередньо до "знищення". Втім, МВД такі звинувачення вважає безпідставними.
У будь-якому разі, зараз у полоні РФ знаходиться громадяни України, які потребують значно більшої уваги ніж Гончаренко. Йдеться навіть не про Надію Савченко. Йдеться, наприклад, про Миколу Карпюка, обставини вивезення якого в Росію дуже нагадують викрадення української льотчиці, або Стаса Клиха чи Олега Сенцова, долі яких у ЗМІ приділяється значно менше часу, ніж затриманому на добу депутату.
Читайте текож Стало відомо, як утримували Гончаренка у московському відділку