Нагірний Карабах: історія конфлікту Вірменії та Азербайджану
Нагірний Карабах (історична назва – Арцах) був і досі залишається територією Азербайджану. Розташовується він на південному заході країни на Вірменському нагір’ї. Проте так історично склалося, що тут переважає вірменське населення. З’явилося воно у часи існування Великої Вірменії, коли цей регіон вірменізували (приблизно II століття до нашої ери). І потім упродовж історії на території Нагірного Карабаху виникали різні вірменські утворення: як самостійні одиниці, так і у складі інших держав.
Радимо ознайомитися Чи можлива нова жорстока війна: яка суть конфлікту Вірменії та Азербайджану
Нагірний Карабах – азербайджанська територія, історично заселена вірменами / Фото видання "Кавказский узел"
Фактично Нагірний Карабах став ареною боротьби між Азербайджаном і Вірменією у 1918 – 1919 роках. Тоді відбувалася Вірменсько-Азербайджанська війна. У підсумку Азербайджану все ж вдалося взяти під свій контроль цю територію. Щоправда, в 1921 році у межах радянізації обох країн Нагірний Карабах відійшов до Вірменії, а трохи пізніше отримав автономію – проіснувала Нагірно-Карабаська автономна область у складі Азербайджанської СРСР до 1991 року.
Той конфлікт, який ми маємо досі, спалахнув у липні 1988 року. Тоді влада автономії звернулося до вищого радянського керівництва з проханням дозволити їм вийти зі складу Азербайджану та приєднатися до Вірменії. Однак у Кремлі таку ініціативу не підтримали.
Але після розпаду СРСР і здобуття незалежності Азербайджаном було оголошено про утворення Нагірно-Карабаської Республіки (1991 рік). Офіційний Баку та держави-члени ООН таке утворення не визнають досі. Натомість Єреван дотримується іншої думки. Зрештою, це призвело до збройного конфлікту між Азербайджаном і Вірменією.
Прапори Нагірного Карабаху та Вірменії / Фото Medium
Цікаво Бої між Азербайджаном і Вірменією: чому це сигнал для України
Основні епізоди Нагірно-Карабаської війни (1988 – 1994)
- Повномасштабні бойові дії вибухнули на початку 1992 року. Так званий міністр внутрішніх справ Нагорного Карабаху заявляв, що 169 вірмен загинули в період з жовтня 1991 року по квітень 1992 року.
- Взимку 1991 – 1992 років Степанакерт, столицю Нагірного Карабаху, заблокували азербайджанські війська, багато об'єктів у місті зазнавали атаки з боку артилерії та авіації.
- Уночі проти 26 лютого 1992 року вірменські збройні формування, за участю деяких військовослужбовців 366-го полку Об’єднаних сил СНД, дислокованого у Степанакерті, зайняли місто Ходжали. Під час штурму та після нього загинули сотні мирних жителів. Відомо про щонайменше 161 загиблого етнічного азербайджанця. Ці страшні події отримали назву Ходжалинська різня.
- 8 травня 1992 року відбулася битва в стратегічно важливому місті Шуши. Її результатом стала перша значна перемога вірменських військ у Нагірно-Карабаському конфлікті – вони захопили місто та вигнали звідти азербайджанців, що його обороняли.
- В середині 1992 року Азербайджан провів операцію "Геранбой". Вона була спрямованою на встановлення контролю над усім Нагірним Карабахом і рішучим припиненням опору. Цей наступ розглядають як єдиний успішний прорив азербайджанської армії. У цій операції було задіяно більше ніж 8 тисяч азербайджанських військовослужбовців і чотири додаткових батальйони, щонайменше 90 танків і 70 бойових машин піхоти, а також ударні вертольоти Мі-24. У підсумку Азербайджану вдалося захопити декілька десятків сіл в Геранбойському районі, що спочатку належав вірменським військам, а все тутешнє вірменське мирне населення звідси втекло.
- У березні та квітні 1993 року відбулася Кельджабарська битва. Внаслідок боїв вірменські збройні сили захопили Кельбаджарський район Азербайджану. Крім того, загинули 400 азербайджанських солдатів.
- Кілька літніх наступальних операцій відбулися влітку 1993 року. Їхніми підсумками стало захоплення деяких районів Азербайджану. З боку Вірменії тоді загинули 235 людей, а з боку Азербайджану – 840.
Історичні кадри війни в Нагірному Карабасі: дивіться відео
До речі Обстріл столиці Карабаху, збиття гелікоптера: Азербайджан і Вірменія поновили бойові дії
Роль Росії та паралелі з Донбасом
- В середині 1992 року Рада безпеки та співробітництва в Європі (попередник ОБСЄ) створила мінську групу в Гельсінкі, в яку увійшли одинадцять країн під співголовуванням Франції, Росії та США. Її ціллю було досягнення миру між Вірменією та Азербайджаном. З цією метою ОБСЄ пропонувала запровадити миротворчу місію у Нагірному Карабасі. Але цю ідею так і не підтримали, передусім мовиться про Вірменію.
- Режим припинення вогню між Вірменією та самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою з одного боку і Азербайджаном з іншого боку встановили у травні 1994 року. Тоді було підписано Бішкекський протокол.
- Однак миру сторони конфлікту не досягнули досі, тому тут час від часу спалахують нові бойові дії.
- Наразі переговорний процес триває за посередництва мінської групи ОБСЄ, створеної в 1992 році. У неї входять Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Німеччина, Італія, Швеція, Фінляндія та Туреччина. Співголови групи не змінилися.
Де розташовується Нагірний Карабах / Карта
Бойові дії у Нагірному Карабасі: дивіться відео