Основне завдання Національного агентства з питань протидії корупції (НАЗК) – пошук корупціонерів серед українських чиновників та моніторинг їхнього способу життя. Створення ж самого агентства – остання вимога ЄС до України на шляху отримання безвізового режиму.

Рішення про створення НАЗК уряд прийняв ще в березні 2015 року. 11 грудня були призначені перші три з п'яти його членів: Наталія Корчак, Олександр Скопич, Віктор Чумак, котрий пізніше відмовився від посади.

16 березня 2016 року конкурсна комісія затвердила кандидатури двох нових членів агентства. По сім голосів отримали кандидати Руслан Рябошапка та Руслан Радецький. Цьому рішенню напередодні передувало голосування до другої години ночі, втім необхідної кількості голосів будь-які два кандидати отримати не могли. Після того, як до комісії звернувся президент, борців проти корупції нарешті обрали. Бо ж наступного дня Петро Порошенко відлітав з візитом до Брюсселя, де мав обговорювати безвізовий режим і мусив мати затверджений список членів НАЗК. Таким чином, нацагентство отримало чотирьох з п’яти членів, які поки керуватимуть органом.

Днями було обрано і верхівку цього органу: головою Нацагенства з питань запобігання корупції стала Наталія Корчак, її заступником – Руслан Радецький.

То хто ж ці люди, від яких залежить наш рух у Європу, проведення антикорупційних реформ в Україні та очищення політичного класу з сумнівними доходами?

Наталія Корчак. Навчала Яценюка та Петренка

47-річна Корчак – уродженка Козятина (Вінниччина). Доцент Національної академії прокуратури України. Закінчила юрфак Київського університету імені Тараса Шевченка. З 1994 по 1995 рік працювала в Антимонопольному комітеті. Опісля 8 років викладала в Чернівецькому національному університеті. Саме тут свого часу її студентами на юрфаку були нинішні прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк і міністр юстиції Павло Петренко. Причому Яценюку новообрана керівниця НАЗК навіть рецензувала роботу.

Ось як прокоментувала це Корчак у телефонній розмові з журналістом програми "Схеми" (ще до призначення на посаду):

Якби стосунки в мене з ними були, то… Ну які стосунки? Я навіть на конкурсі сказала, що якби були стосунки, то, може, я давно уже б "продвинулась". По-перше, у своїй віковій категорії я за них старша, по-друге, скільки років пройшло після того університету...

З 2004 по 2013 рік пані Наталія – завідувач кафедри господарського права і процесу Юридичного інституту авіаційного університету. Крім того, донині встигла попрацювати доцентом кафедри адміністративного та фінансового права Національної академії прокуратури України.

Цікаво, що Корчак – автор та співавтор понад 90 наукових і навчально-методичних праць, серед яких один підручник та чотири навчальних посібника. Вона є одноосібним автором першого в Україні посібника "Господарське право України". Корчак нагороджена Почесною грамотою Державної судової адміністрації.

Згідно з декларацією про доходи за 2014 рік, голова НАЗК заробила 163 тисячі гривень. Має дві квартири у Києві. А от її чоловік доходів немає...

Руслан Радецький. Адвокат "Врадіївської справи"

Радецький – теж юрист, йому 43 роки. Здобув популярність свого часу як адвокат Ірини Крашкової, потерпілої у так званій "Врадіївській справі". Йдеться про жительку Врадіївки, яку побили і згвалтували троє чоловіків, двоє з яких були міліціонерами. Завдяки зусиллям захисника двох правоохоронців визнали винними, і вони відсидять по 15 років, ще один учасник справи – таксист – отримав 11 років ув’язнення.

Згідно з офіційною біографією, кандидат у члени Нацагентства також працював у РНБО, Національній телекомпанії України, був юрисконсультом "Української автомобільної корпорації", першим заступником прокурора Деснянського району Києва та експертом при комітеті Верховної Ради з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією.

Радецький працював помічником нардепів Валерія Бондика із Партії регіонів і Віктора Чумака. Також був адвокатом одного з активістів "Автомайдану" Дмитра Булатова.

Є співзасновником адвокатської групи "Інтел-Правіс".

Радецький позиціонує себе як незалежний кандидат. Але свого часу він працював у команді партії УДАР, потім – у президентській силі.

Загалом, експерти з антикорупційної сфери дуже стримано характеризують Радецького, бо мало обізнані з його діяльністю. Утім, вони зазначають, що Руслан, очевидно, уособлює президентську квоту у складі НАЗК.

Щодо декларації про доходи Радецького: у 2014 році він заробив 58 630 гривень, у графі "доходи членів сім’ї" вказано 43 717 гривень. У заступника глави НАЗК є квартира у Києві (73,4 кв. м) та легковий автомобіль ВАЗ 2103 (1978 року випуску).

Олександр Скопич. Під оскарженням

Скопич – колишній заступник голови Національної аґенції з питань державної служби. Мусить завдячувати новою посадою колишньому керівникові – Костянтину Ващенку, котрий був членом конкурсної комісії. Ващенко і дав вирішальний голос на підтримку кандидата. Нині громадські організації намагаються оскаржити призначення Скопича на посаду, бо при вирішальному голосуванні був очевидний конфлікт інтересів.

Олександр Скопич народився 1975 року на Київщині. У 1999 році закінчив Львівську комерційну академію за спеціальністю правознавство. У 2004-му – випускник Національної академії державного управління при президентові України. Із 2007-го працював в управлінні Державної служби, із 2009-го – у Комітеті з регуляторної політики та підприємництва, із 2010-го – у Міністерстві доходів і зборів.

Загальна сума доходу Скопича за 2014 рік – 84 785 гривень. Член НАЗК має будинок площею 65 квадратних метрів, легкові автомобілі Mercedes-Benz E-Class (2001 року випуску) та Toyota Land Cruiser Prado (2006).

Руслан Рябошапка. "Амбіційний та конфліктний"

Конфлікт під час конкурсного відбору стався саме через пропозицію обрати до складу НАЗК колишнього заступника міністра юстиції, члена антикорупційної групи "Реанімаційний пакет реформ" Руслана Рябошапки.

Противником його кандидатури виступала голова комісії, заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова, котра не забула скандального звільнення Рябошапки з Мін'юсту: у 2014 році він пішов із посади заступника міністра, гримнувши дверима через конфлікт із Павлом Петренком. Член же комісії Віктор Шлінчак опирався кандидатурі Рябошапки до останнього, поки в кінці не сказав, що підтримає всіх десятьох фіналістів, лиш би не зривати безвізовий режим. Зате за пана Руслана так і не наважилася проголосувати Леся Шевченко, про котру кажуть, що теж має конфлікт із бунтівним членом НАЗК. Пані Шевченко казала, що Рябошапка – надто конфліктний і амбіційний, не схильний до врахування чужої думки. Втім, громадські середовища цю непримиренність члена НАЗК зараховують і до його переваг.

Рябошапка народився 1976 року у селищі Любашівка Одеської області. У 1998 році закінчив Міжнародний Соломонів університет, отримавши кваліфікацію спеціаліста з правознавства. Між груднем 2003-го і червнем 2010-го очолював департамент антикорупційної політики Міністерства юстиції, якийсь час працюючи і в уряді Миколи Азарова. Цей фрагмент із біографії був підставою для критики Рябошапки на засіданні Кабміну 16 березня: уряд схвалив його кандидатуру лише з запасом в один голос – і Яценюк каже, що саме його голос був вирішальним. У березні-жовтні 2014 року Рябошапка працював заступником міністра юстиції.

Я впевнений, що НАЗК не буде "мертвонародженим дитям". Переконаний, що НАЗК, навпаки, стане свого роду локомотивом антикорупційної реформи,
– переконує Рябошапка.

Щоб збалансувати склад керівного органу, наголошують експерти, потрібно обрати пятого члена агентства.

"Буде і п’ятий представник у НАЗК, адже конкурс усе ще триває. Серед фіналістів минулого етапу бачу багато достойних кандидатів. Серед того десятка, що дійшов до фіналу, щонайменше п’ятьох можна вважати достойними. Той самий Микола Хавронюк, або Володимир Купрій, або Юлія Тищенко – є з кого вибирати", – розповідає Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна.

Нацагентсво з питань запобігання корупції за всіма основними напрямами має запрацювати до липня цього року. До цього часу потрібно набрати щонайменше третину необхідного штату працівників. Загальна чисельність котрих має становити близько 250 осіб.

Автор – Анна КОСИНСЬКА

Читайте також: Детективам НАБУ дозволили прослуховувати розмови