Реакція в країні та світі
Реакція на такий результат була миттєвою. Глава уряду Девід Кемерон оголосив про майбутню відставку, адже він обстоював ідею членства у ЄС. Не менш різко відреагували у двох частинах країни — колишній лідер шотландських націоналістів Алекс Салмонд вже закликав провести повторний референдум про незалежність Шотландії, а ірландська націоналістична партія "Шинн Фейн" заявила про те, що Північна Ірландія повинна отримати дозвіл на проведення референдуму про об'єднання з Ірландією. В Іспанії також заговорили про приєднання Гіблартару у випадку виходу Британії з Євросоюзу.
Крім цього, 25 червня відбудуться переговори міністрів закордонних справ шести країн-засновників Євросоюзу (Бельгії, Нідерландів, Люксембургу, Франції, Німеччини та Італії) у зв’язку з виходом Британії з ЄС.
Крім цього, в Брюсселі вже заявили: Євросоюз готовий без будь-яких затримок розпочати переговори щодо умов виходу Великої Британії зі складу блоку, щоб не збільшувати невизначеність. Думки європейських політиків розділились в залежності від приналежності до двох таборів – євроскептиків або єврооптимістів.
Читайте також: Соцмережі в шоці від британців: Brexit – примха селюків!
Однак як саме виглядатиме процедура виходу країни з Євросоюзу і як довго все це триватиме? Адже сьогоднішнього дня жодна країна (за винятком Гренландії, яка, щоправда, не є повноцінним членом Євросоюзу, а автономною частиною Данії) не виходила зі складу євроспільноти, тож однозначно терміни ніхто називати не береться.
Як виглядає процес виходу з Євросоюзу?
Порядок виходу держави-члена з Євросоюзу розписаний у статті 50 Договору про Європейський Союз. Згідно з цією статтею, будь-яка держава-член може вирішити вийти з Союзу, однак зробити це в односторонньому порядку, просто оголосивши про вихід, неможливо.
Спочатку Великобританії доведеться повідомити про свій намір Європейську Раду. Швидше за все, поки що чинний прем'єр Девід Кемерон оголосить про це на саміті в Брюселі 28-29 червня (якщо дату не буде змінено). Після цього розпочнеться дворічний процес переговорів між Лондоном та рештою 27 країнами-членами ЄС. У ході переговорів, зокрема, повинні бути вирішені питання про прикордонний режим а також про тарифи на британські товари в країнах Євросоюзу, адже з виходом Британії Лондон втрачає усі митні преференції, які діють всередині єдиного ринку.
Читайте також: Як вихід Великобританії з Євросоюзу може вплинути на долю України
Всі країни-члени ЄС і Європарламент повинні узгодити рішення про вихід Британії, і для цього, швидше за все, необхідні будуть рішення всіх 27 національних парламентів країн-членів ЄС. Тож навіть якщо ці переговори завершаться через два роки, дату остаточного рішення не готовий назвати зараз ніхто.
Кожна з 27 країн-учасниць ЄС, а також Європейський парламент повинні будуть узгодити спільне рішення. Це потребуватиме щонайменше п'ять років, і, я боюся, немає ніяких гарантій, що цей процес буде успішним,
– заявив Президент Європейської Ради Дональд Туск.