Новий законопроєкт про мобілізацію досі перебуває на стадії опрацювання правок. Останнім часом у мережі точилися палкі дискусії стосовно чуток про мобілізацію 18-річних. Однак наразі стало відомо, що цього не станеться.
Дивіться також Залишена повістка у дверях: юрист пояснив, чи можна її ігнорувати
Пропозицію відхилили
Федір Веніславський розповів, що Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки й оборони відхилив пропозиції, за якими люди від 18 років не могли обирати час проходження базового військового вишколу, і в такий спосіб могли б бути мобілізовані.
За його словами, комітет відхилив пропозиції щодо проходження базової військової служби молодими людьми у віці від 18 до 24 років за їхнім вибором протягом будь-якого часу, крім часу воєнного стану.
Посадовець пояснив, що у разі ухвалення цієї пропозиції, молоді люди віком від 18 років після проходження базової військової служби набули б статусу військовозобов'язаних і могли бути мобілізовані до ЗСУ під час воєнного стану.
Однак наразі пропонують дещо інший варіант. Згідно з ним особа у віці від 18 до 24 років самостійно обирає, коли їй пройти цю базову службу. Йдеться про будь-який із цих років свого життя.
Як зауважив нардеп, якщо людина свідомо пішла на базову військову службу у 18 – 19 років, то після її проходження вона стає військовозобов'язаною і може бути мобілізована.
Якщо ж людина добровільно не пішла до 24 років на цю службу, то її призивають і направляють примусово на базову військову службу, і до 25 років вона стає військовозобов'язаною.
Заяву щодо мобілізації 18-річних спростували й раніше
- За словами нардепа Здебського, слова про те, що мобілізують з 18 років, – "перекручування". Він додав, що у новому законопроєкті вводять статтю, яка регулює військовий вишкіл.
- Водночас він звернув увагу на тих людей, котрі ніде не навчаються. Згідно з новим законопроєктом, їх "можуть взяти десь у військову частину чи ще кудись", щоб провести підготовку.
- Здебський зазначає, що відповідний законопроєкт передбачає, що під час навчання людина повинна пройти військовий вишкіл, згідно з освітньою програмою. І він запевнив, що студентів до 25 років "ніхто брати й хапати" не буде.