Таку думку висловили економічні експерти. Основний їхній аргумент – економіка країн Заходу переживає не найкращі часи й стискається, вони не можуть запропонувати Україні ні інвестицій, ні зростання торгівлі.

Втім, Україні доведеться потрудитися, щоб повернути довіру Китаю з урахуванням безлічі скандальних проєктів.

"Внаслідок скандалу з "Мотор Січчю" Україна надовго зникне з радарів китайських інвесторів. Новий світовий мегакластер, що формується навколо Китаю, навряд чи запропонує нам стати сполучною ланкою з ринком ЄС (адже при правильній економічній політиці ми могли б з успіхом виконати цю роль, залучаючи десятки мільярдів доларів іноземних інвестицій і мультиплікувавши свою економіку в рази). А попереду маячить цілком реальна загроза сплати з міжнародного арбітражу 3,5 мільярда доларів. І якщо таке рішення буде прийнято – доведеться заплатити, адже ми й самі досить ефективно апелюємо до системи міжнародного права. Центр світової економіки поступово переміщається в Китай. У Пекіні ніколи не забудуть ні про "зернові кредити", ні про ситуацію з "Мотор Січчю", – пише у своєму блозі економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Як повідомлялося раніше, в міжнародний арбітраж подавала на Україну і китайська компанія Sinohydro Corporation Limited – з позовом за розірвання Укравтодором контракту на реконструкцію об'їзної дороги навколо Житомира.

Олександр Гончаров, директор Інституту розвитку економіки України, вважає, що цей скандал відлякає від України багатьох інвесторів, не обмежуючись лише Китаєм.

"І після таких гучних скандалів до нас в Україну потужним потоком хлинуть іноземні інвестиції?! Все ясно: зроблене владою є нелогічним та ірраціональним: Україна відмовилася, по-перше, від найбільшої в сучасній нашій історії інвестиції в національну промисловість; по-друге, від виходу на китайський авіаринок місткістю до 1 трильйона доларів США", – зазначає експерт.

Він нагадує про прийдешній міжнародний арбітражний розгляд на 3,5 мільярда доларів, зазначивши, що за дії українських чиновників щодо найбільшої промислової інвестиції заплатять бідні українці, а виплата компенсацій неминуча:

"У скандальному інвестиційному спорі з державою Україна виступатимуть три провідні міжнародні юридичні компанії WilmerHale, DLA Piper та Bird & Bird з метою стягнення з держави збитків у розмірі 3,5 мільярда доларів США. У вищеназваних американських юркомпаній, які будуть захищати інтереси інвесторів в міжнародному арбітражі, працюють ексдиректор ФБР США Роберт Мюллер і Дуглас Емхофф – чоловік іншого зоряного американського юриста, експрокурора Каліфорнії Камали Харріс, яка в разі перемоги Джо Байдена займе пост віцепрезидента США".

Своєю чергою, у своєму присвяченому співпраці з Китаєм блозі на Delo.ua Андрій Пилипенко, член правління Українсько-китайського інвестиційного клубу, звертає увагу на перші дії США, які свідчать про зміну войовничої ізоляціоністської парадигми Трампа на більш конструктивний підхід, що відриває нові можливості для України .

"Це лише перші кроки США щодо примирення. І Україні саме час скористатися моментом – навести різкість, розглянути перші риси потенційної відлиги в американо-китайських відносинах і побачити свої можливості", – дає Пилипенко пораду українській владі, і нагадує, що саме зростання споживання в КНР на тлі економічного зростання дозволило економіці України не зірватися в економічну прірву.

Експерт зазначає, що обсяги українського експорту в Китай зросли на 54%, в той час, як постачання в усі інші країни світу скоротилися на 5,6%.

"Збільшення торгового обороту між Україною і КНР відбувається не завдяки, а значною мірою всупереч українській зовнішньоторговельній політиці. Близько 5 років лише обговорюється питання про створення зони вільної торгівлі Україна – КНР, на дипломатичному фронті – тиша і прохолода... Байден не буде протидіяти україно-китайським бізнес-проєктам і торгівлі: він неодноразово повторював, що в інтересах США – сильна, стабільна Україна. А сильною і стабільною вона може бути в тому випадку, якщо не звалиться в економічну прірву, від якої її зараз утримує тільки зростаючий експорт до Китаю", – наголошує експерт.

Але економічні експерти попереджають: вікно можливостей для врегулювання проблемних ситуацій в україно-китайських відносинах досить вузьке. Зниження тиску США на КНР дає час і Пекіну на пошук більш надійних і передбачуваних партнерів, ніж Україна.

Втім, якщо Україна все ж доведе до розглядів в міжнародному арбітражі проблемні кейси "Мотор Січі" і Sinohydro, доведеться забути про ринок КНР.

Водночас голова Національної Ради економічного розвитку Олексій Дорошенко попереджає: "США, не вкладаючи в нас стільки грошей, скільки готовий вкласти Китай, не дають приходити сюди їх інвестиціям. Тим самим Україну виштовхують на задвірки світової економіки".