Окрім чинного президента за вищий політичний пост Білорусі змагаються ще троє кандидатів. Це лідер Ліберально-демократичної партії Сергій Гайдукевич, керівник Білоруської патріотичної партії і за сумісництвом верховний отаман казаків Микола Улахович, та 38-річна Тетяна Короткевич – психолог, педагог і представниця руху "Говори правду".
Останню, до слова, називають єдиним реальним суперником Лукашенка. Вона перша жінка-кандидат в історії країни. Однак на відміну від опозиціонерів минулих років її риторика куди більш поміркована й стримана. Незалежні опитування свідчать: вона може отримати до 17% голосів.
Й хоча обирати білоруси цього року мають з кого, несподіваних результатів експерти не прогнозують. Попередні дані свідчать що 70% електорату проголосує за Олександра Лукашенка. На боці президента – весь державний апарат і частина населення, що боїться змін. А таких людей – більшість.
Більш спокійної передвиборчої кампанії у Білорусі не пригадують. І справа не лише в безальтернативності кандидатурі Лукашенка. Відмінна риса нинішніх виборів – відсутність будь-яких гучних акцій опозиції, а також істотно менший тиск на Мінськ з боку Заходу. Європейські лідери навіть обіцяють: якщо вибори пройдуть гладко, з Лукашенка можуть зняти накладені ще 2006-го санкції.
Тим не менше порушення фіксують ще до початку основного голосування. І їх достатньо: починаючи від висвітлення кампанії в державних ЗМІ – які всю увагу приділяють досягненням Лукашенка — до махінацій із достроковим голосуванням. Перший день волевиявлення показав масштабне залучення адмінресурсу. Достроково відвідати дільниці звозять солдатів-строковиків, держслужбовців і студентів.
Вже в неділю на дільницях чекають найбільший наплив виборців. І цього року окрім просто можливості проголосувати, їм обіцяють розважальну програму з безкоштовним чаєм та дегустацією білоруських продуктів.
Читайте також: Лукашенко має вигоду з війни на Донбасі, — Tagesspiegel