"Смерть президенту та Аятолі", – скандує багатотисячний натовп в різних містах Ірану. У країні вже 6-й день тривають масштабні протести.

Читайте також: Масові протести в Ірані можуть стати початком чогось дуже великого, – правозахисниця

Перший мітинг почався у місті Мешхед – другому по величині після Тегерану місті у країні. Згодом протести перекинулися і на весь Іран. На вулиці найбільших міст вийшли тисячі невдоволених зростанням цін, зубожінням та корупцією.

Люди протестують, бо перебувають під постійним економічним тиском. Уряд повинен вирішити проблему інфляції,
– пояснив протестувальник Мустафа Кіа.

Після сутичок із правоохоронцями мирні мітинги перетворилися на антиурядові та антирелігійні демонстрації, оскільки правоохоронці застосували водомети та сльозогінний газ. Дійшло навіть до вогнепальної зброї.

Читайте також: Як масові протести в Ірані стосуються України та Росії

Згідно з останніми даними, 23 людини загинули, серед них є дитина. За три дні протестів затримали 700 людей. Тільки в Тегерані кількість людей, яких взяли під арешт, становила понад 450. Усіх затриманих звинувачують у неприязні до Бога, за що їм загрожує смертна кара. Керівник духовенства аятола Хаменеї, який є фактично главою держави, звинуватив у всьому США. Мовляв, ті присилають в Іран своїх агентів, щоб скинути чинну владу в країні.

Ворог чекає на нагоду, на тріщину, в яку він зможе просочитися. Подивіться, що відбувається. В останні дні вороги Ірану використовували різні інструменти, зокрема, гроші, зброю, політику і розвідку для створення проблем в ісламській системі,
– заявив верховний лідер Ірану Алі Хаменеї.

Підтримку масовим протестам в Ірані дійсно офіційно висловив Президент США Дональд Трамп. У Twitter він написав, що країною керує "жорстокий та корумпований режим", а людям бракує їжі та захисту прав. Він також засудив Барака Обаму за те, що той виділяв гроші іранському уряду. З набагато м'якшою заявою виступило керівництво ЄС: Брюссель закликав владу Ірану гарантувати право громадян на мирний протест.

А от президент Ірану Хассан Рухані, на відміну від аятоли, різких заяв в бік заходу не робить та визнав, що соціальні та економічні проблеми в країні таки є.

Дещо має бути зрозумілим для всіх: ми вільна нація, тому кожен має право на критику і на протести. Ви вийшли на мітинги, щоб розказати нам про проблеми. Ми вас почули,
– зазначив Хассан Рухамі.

Експерти розглядають два варіанти розвитку подій: перший – влада Ірану придушить повстання і залякає людей, другий – людям таки вдасться добитися свого і скинути чинний уряд. Однак експерти вважають, що перший варіант більш імовірний.

Читайте також: США хочуть створити міжнародну коаліцію проти Ірану

Зазначимо, що в 1979 році в Ірані відбулася ісламська революція. В її ході була повалена монархія і проголошена теологічна республіка. Наразі Іран володіє 15 % світового запасу газу та нафти, має другу за розміром в ісламському світі економіку після Туреччини.