В Ірані уже тиждень тривають протести. Масштабні мітинги охопили найбільші міста країни. Людей на майдани вивела галопуюча інфляція, ріст цін та корупція. Іранці вимагають відставки і навіть смерті для президента і духовного лідера країни. Саме аятола – почесний шиїтський богослов, який має право самостійно виносити рішення, що стосуються ісламського права – де-факто керує країною, бо після Ісламської революції, яка відбулася в 1979 році, духівництво стало на чолі країни. Після перевороту – США запровадила санкції проти Ірану, зокрема заборонили експорт нафти і газу. У 2016 обмеження частково скасували, проте уряд так і не зміг відновити економіку. Натомість, він фінансує військові організації.

Читайте також: Іранська весна: чому протести в Ірані приречені на поразку

"Нещодавні протести почалися, зокрема, через високі ціни. Але головне тут те, що ми вийшли на протести, бо влада не піклується про людей", – розповів громадянин Ірану Насір Назарі.

З протестантами уряд не церемониться. Правоохоронці використовують водомети, сльозогінний газ та вогнепальну зброю. У відповідь люди почали палити поліцейські відділки та автомобілі. Загинули понад два десятки людей, тисячі протестувальників затримали. Іранська армія вже запропонувала національній поліції свою допомогу.

Я сам був на протестах і бачив все на власні очі. Такі речі як високі ціни і нестабільна економіка переросли у дещо більше. Тепер кожен хто протестує бореться за своє право бути вільним,
– зауважив громадянин Ірану Акбарі.

Влада Ірану влаштувала свій "Антимайдан" і вивела на вулиці тисячі прихильників уряду. Конфлікт ризикує перерости у ще більш гарячу сутичку.

Читайте також: Заарештованим учасникам протестів в Ірані загрожує смертна кара

Відтак, США сьогодні, 5 січня, о 22:00 годині ініціювали екстрене засідання Ради Безпеки ООН. Вашингтон виступатиме за введення санкцій проти політиків Ірану, які силою придушують протести в країні. Більшість країн-членів ООН готові підтримати таке рішення.

Зараз в Ірані криза, яка зросла через бажання іранців стати вільними. Вони показують нам, як треба боротися. І ми їх підтримаємо. Наше рішення буде стабільним та непохитним,
– наголосив президент Франції Емануель Макрон.

А от у Росії категорично проти таких заходів. Зрозуміло, що в разі падіння режиму і зняття санкцій, Іран стане для них найбільшим конкурентом на газовому ринку.