Мінські домовленості

– Трьох місяців після оголошення перемир`я на Донбасі було достатньо, аби усім сторонам зробити висновки щодо других мінських домовленостей. Дехто з експертів вважав, що якщо Росія до кінця травня не здійснить черговий наступ, то вона діятиме у інший спосіб.

Нинішніх сил, які є у сепаратистів недостатньо, аби захопити Маріуполь. Тому очевидно, що Росія не піде на ескалацію конфлікту.

Домовлятись з Росією

– У той же час, Росія намагається домовитись із Заходом без України. Тому в подальшому Європа може змусити нас врегулювати конфлікт у той спосіб, який нам буде невигідним. Ми не маємо сподіватися, що хтось крім нас вирішить конфлікт з Росією. Без діалогу на найвищому рівні з Путіним – його не вирішити.

Нашому Президенту потрібно опрацювати нову концепцію мирного врегулювання, дати візію, як жити з північним сусідом протягом наступних десятиліть адже війна рано чи пізно завершиться.

Варіанти розв’язання конфлікту

– Є декілька варіантів розв’язання конфлікту. Найбільш ймовірний – це перетворення "ДНР" та "ЛНР" у Придністров’я. Україна проведе адміністративно-територіальний кордон, де будуть стояти наші прикордонники і митники. Згідно з цим сценарієм, жодна із сторін не буде його порушувати. Крім того для того, аби піти цим шляхом питання Криму потрібно винести за дужки міжнародного порядку денного.

Є також інший, небезпечний варіант, коли "ДНР" та "ЛНР" будуть раною, що жевріє, а ми станемо свідками щоденної активності на лінії зіткнення, як є у Нагірному Карабасі. Це змусить нас вкладати у цей конфлікт ресурси, а послаблення однієї із сторін призведе до нового витка кровопролиття.

Я не вірю, що росіяни готові до масштабних бойових дій, до пробиття сухопутного кордону до Криму.

– Є 4 -й варіант, коли Україна поставить питання перед Росією і перед ЄС щодо перегляду архітектури безпеки на континенті і запропонує росіянам долучитись до ЄС шляхом укладання безвізового режиму. Лише тоді Кремль перегляне свою позицію щодо "ДНР" і "ЛНР".