Ба більше, Владімір Путін навіть планує контролювати зовнішню політику Мінська та керувати нею у своїх інтересах. Експерти вважають, що документ має правдоподібний вигляд і його слід сприймати серйозно.

Читайте також Макея могла "прибрати" Росія, щоб у Лукашенка не було каналу із Заходом, – ексспівробітник КДБ

Що планує Росія щодо Білорусі

Група журналістів із різних країн світу отримала доступ до внутрішнього документа влади Росії "Стратегічні цілі Росії на білоруському напрямку".

За їхніми даними, стратегію з інтеграції Білорусі до Росії розробляли в адміністрації президента спільно із СЗР, ФСБ, ГРУ та Генштабом зс Росії у 2021 році.

Згідно з російським документом Владімір Путін запланував до 2030 року:

 • адаптувати білоруське законодавство під російське;
 • керувати зовнішньою політикою республіки на користь Росії;
 • збільшити військову присутність біля Білорусі;
 • домогтися верховенства російської мови над білоруською;
 • роздати білорусам російське громадянство.

Тобто досягнути всіх цих цілей Кремль планував протягом 9 років – до 2030 року.

Російське керівництво збиралося змінити владу в Україні та на хвилі успіху остаточно поглинути Білорусь,
– вважає співрозмовник одного з видань-партнерів "Досьє" у розвідці.

Що містить російський документ

"Стратегічні цілі Росії на білоруському напрямку" складаються з 17 сторінок. Там є завдання різної терміновості:

 • короткострокові – до 2022 року;
 • середньострокові – до 2025 року;
 • довгострокові – до 2030 року.

Згідно з документом, ключову роль у планах Кремля відіграє договір "Союзна держава". Адже через нього Росія планує наростити свої сили у Білорусі.

Наприклад, до кінця 2022 року перед адміністрацією президента стояло завдання переконати білоруське керівництво у необхідності роботи над "Союзною державою". Окрім того, Кремль поставив перед собою ще багато завдань. Зокрема:

 • російська розвідка має обмежити вплив "націоналістичних та прозахідних" сил, завершити реформу білоруської Конституції з урахуванням інтересів Росії, закріпити проросійські настрої у військових та політичних елітах і серед населення;
 • адміністрація президента збирається забезпечити контроль над інформаційним простором Білорусі до 2030 року. Зокрема, за допомогою збільшення кількості російських ЗМІ у Білорусі та посилення російського інформаційного впливу серед населення;
 • Росія має намір запровадити спрощену процедуру видачі російських паспортів білоруським громадянам;
 • до 2030 року Росія сподівається відкрити в Білорусі пункти здачі російського Єдиного державного екзамену;
 • відкрити нові центри науки та культури у Могильові, Гродно та Вітебську. Ймовірно, філії "Росспівробітництва", які часто є прикриттям російських розвідників та "агентів впливу".

Росія усвідомлює, що Білорусь намагається зупинити ці процеси. Дещо з цього видно публічно, наприклад, затягування процесу політичної інтеграції. Але Росія продовжує свій тиск (на Білорусь – 24 Канал), незважаючи ні на що,
– заявив співрозмовник іноземних журналістів.

Експерт вважає, що хоч війна в Україні сповільнила реалізацію планів, вона далеко не зупинила їх: "Довгострокова мета досягнення повного контролю над Білоруссю все ще в силі й не змінилася".

"Цілі Росії щодо Білорусі ті самі, що й щодо України, тільки у випадку з Білоруссю Росія спирається на примус, а не на війну", – сказав посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер Yahoo News.

Варто зауважити, що розробляло "Стратегію..." також Управління президента з прикордонного співробітництва, яке контролює Дмітрій Козак. Керував відомством Алєксєй Філатов. Займались розробкою документа також Сєргєй Маленко, Вадім Поліщук, Вадім Смірнов та згадані на початку російські відомства.