Поки ж українці залишаються у числі найменш бажаних у старому світі, мовляв, вони часто завершують турпоїздки пошуком роботи і нелегальним осіданням на нових землях. Минулого року відмову у в’їзді до ЄС отримали 19 тисяч наших співгромадян. Дипломати чекають осені - тоді Євросоюз мав би ухвалити план дій щодо скасування візового режиму.

Олег Волошин (директор департаменту інформаційної політики МЗС України): “Європейська інтеграція України, підписання угоди про асоціацію, спрощення візового режиму, скасування віз - кінцева мета цього процесу - це одна справа, але це не означає, що сьогодні можна спокійно українцям хамити пред’являти до них якісь нерозумі вимоги в консульських установах”.

Найближчі євро-сусіди - поляки, українцям раді, проте лише легальним. На законних підставах в Польщі працює майже півмільйона наших співгромадян, скільки незаконно - ніхто не рахував.

Едвард Добровольський (керівник Консульського відділу Посольства Польщі у Києві): ”Нікому не говоримо, що сьогодні вже не приймаємо, всіх приймаємо, всіх оформляємо. І термін очікування візи - це 4 дні”.

Натомість самі мігранти вважають Польщу чи не найгіршим варіантом для пошуку роботи - кажуть ставлення до українців там не найкраще, і платять - мало.

Сергій Олійник (директор Всеукраїнської профспілки робітників-мігрантів): “Польща - це одна з тих країн, в яких оплата роботи найменша в шенгенській зоні. Мінімальні зарплати приблизно 400-500 доларів, і цього достатньо для того, щоб якось прогодувати сім’ю, для тих хто не знайшов роботи, це нормально”.

А от Ельдорадо українського заробітчанина - Ірландія - якщо пощастить там легально працевлаштуватися - можна заробляти до 1000 євро на тиждень. Експерти кажуть - старий світ просто змушений буде відкрити свої двері ширше не тільки туристам, а й заробітчанам з України - адже там давно не вистачає робочих рук.

Та якщо країни Євросоюзу мають щільний кордон з усіх боків, то на нашу територію незаконні мандрівники потрапляють відносно легко, найчастіше - через кордон з Росією.