Слід віддати шану красномовності Дональда Трампа: за слівцем до кишені він ще зроду не ліз. Вже на першій хвилині своєї півгодинної промови на Генеральній Асамблеї ООН американський президент риторично поплескав сам себе по плечу:

Менш, ніж за два роки мій уряд досяг більше, ніж майже будь-який інший уряд в історії США, – проголосив він.

У відповідь Генасамблея зашуміла, наче море: спочатку почувся тихий гомін та смішки, які швидко перетворилися на дружній регіт всього залу. Трамп на хвилинку затнувся, після чого заявив: "Ну правда же ж!". І продовжив: "Такої реакції я не очікував, але окей". Навіть трошечки засоромився, що оця публіка, представники 193 країн світу, так дивно сприйняла його вихваляння. Маючи зазвичай справу зі своїми власними однодумцями, він до подібної реакції не звик.

Коротко: Про що заявив Трамп під час Генасамблеї ООН: головні тези

Після невеличкої паузи, Трамп продовжив свою промову – й більша її частина звучала саме так, як від нього й очікували, так, як він зазвичай і виступав протягом останніх двох років. Палкі докори корумпованому іранському режимові, який несе хаос, смерть та розруху й має бути через це ізольованим від світу. Венесуела, доведена "до ручки" соціалізмом – проти неї США саме того дня ухвалили нові санкції. Не менш палка похвала переговорам із північнокорейським режимом про ядерну програму КНДР. Чергове проголошення, що "часи, коли американців обходили в торговельних справах, минули" й підкреслення, що надалі американську фінансову допомогу отримуватимуть лише друзі США (вочевидь, це відлуння рішення про припинення американського фінансування палестинської автономії та закриття в США представництва цієї "майже держави"). Наостанок – реклама власної президентської "доктрини патріотизму", висловленій у передвиборчому гаслі "America first!". Національні інтереси, за Трампом, мають перевагу над інтересами світового порядку. "Ми відкидаємо ідеологію глобалізму", – заявив Трамп, і це прозвучало вкрай недоречно саме в цьому залі, мультилатералістському "храмі", зі знаменитої трибуни з зеленого мармуру, над якою майоріє земна куля, оздоблена двома оливковими гілками. За свою промову Трамп був нагороджений вимушеними, ввічливими оплесками...

Дональд Трамп – не друг ООН

Генасамблея ООН
Генеральна Асамблея ООН

Цей спіч, якого Трамп з невеличким запізненням, цього хмарного, дощового вівторка о 10:38 ранку проголосив у ООН, в своєму рідному Нью-Йорку, написав Стівен Міллер – спічрайтер, який "вкладав слова" до трампових вуст ще під час його передвиборчої кампанії. Трамп та його команда виходять із того, що в Об’єднаних Націях в них знайдеться небагато друзів: зрештою, останніми часами США вийшли одночасно з кількох ООНівських програм та інших міжнародних угод. Наприклад, з Паризької кліматичної угоди, з угоди про ядерну програму Ірана, з ЮНЕСКО та з Ради з прав людини. Америка відмовилася підписувати так званий "глобальний пакт по біженцях". Втім, слід зазначити, що причини, через які це сталося, більшою частиною цілком можна зрозуміти і навіть почасти схвалити. Зовнішня, інтернаціональна політика США пожорсткішала й це можна віднести навіть не стільки на рахунок діяльності Трампа, як такого, скільки на рахунок зовнішньополітичного курсу Республіканської партії.

Звичайно, таким чином друзів не наживеш. Але, з іншого боку – чого варті "друзі", які лише вимагають грошей та поступок, не пропонуючи нічого на заміну, окрім нових вимог?

Тому нема нічого дивного в тому, що в вівторок, на відкритті семиденної Генеральної Асамблеї ООН, Генеральний секретар цієї організації Антоніо Гуттьєреш в своїй власній промові, ніби звертаючись напряму до Дональда Трампа, багато розповідав про довіру та співробітництво. Довіру, яка зазнала, за його словами, "потужних ударів" і яка має бути відновлена. Довіру в національні інституції, довіру між державами та довіру до світового порядку, заснованого на правилах. Світ, як діагностував португалець, потерпає від хворобливої кризи довіри.

Гутьєреш застеріг від "політики песимізму"

Генсек ООН нагадав про те, що рік тому, на цьому ж місці, він перерахував виклики, на які світ має знайти відповідь. Жодна з перелічених ним проблем, заявив Антоніо Гуттьєреш, не була вирішена. В Сирії, Ємені та інших країнах все ще вирують війни. Терористи та екстремісти загрожують світові. Ядерна, хімічна та біологічна зброя, нерівність, торговельні війни, дискримінація біженців – все це, за словами Гуттьєреша, загрожує миру на планеті. Декларація прав людини, якій цьогоріч виповнилося 70 років, опинилася під загрозою через відновлення авторитаризму. Все це – сумна картина сучасного світу.

Читайте також: Питання України на Генасамблеї ООН: які країни голосували проти

Зважаючи на "політику песимізму", Гуттьєреш застеріг від "самовигаданих пророцтв". Хто вважає сусідів загрозою – може створити загрозу, якої раніш не було. Хто закриває власні кордони, аби впоратися з міграцією – зрештою, просто допомагає збагатитися контрабандистам. А хто в ім’я боротьби з терором відкидає права людини, провокує цей самий терор, проти якого бореться – такою бачить Генсек ООН поточну ситуацію в світі.

Він не назвав жодного імені, не звернувся до жодної країни, яка несе відповідальність за світовий тероризм та світову незгоду. Він трохи спом’янув у своїй промові загрозу глобального потепління та шанси й ризики дигіталізації – але, газалом, з його спічу можна було зрозуміти, що Гуттьєреш вважає ці теми другорядними, на тлі поступового поринання світу в хаос.

Твіттер-президент

Дональд Трамп на Генасамблеї ООН
Дональд Трамп: "Боже, благослови нації світу!"

Склалося враження, що саме на його промову й відповідав Дональд Трамп, який виступав після Генерального секретаря ООН. "Америкою керують американці", – заявив він. Для Трампа це вже друга промова на Генасамблеї ООН – першу він виголосив минулоріч і вона увійшла до історії Об’єднаних Націй, позаяк він вже тоді не лише похвалився перед світовою спільнотою внутрішньополітичними успіхами, а ще й напряму погрожував північнокорейському диктаторові Кім Чен Ину та проголосив "захист національної держави". Цього року він знову присвятив велику частину своєї промови концепції національної держави. За словами Трампа, його мета як глави держави – захищати суверенітет США.

Вдруге за півгодини над бідолашним американським президентом сміялися через те, що він раптом перейшов до свого улюбленого, "твіттерівського" стилю, заявивши, що ОПЕК (Організація експортерів нафти) намагається пограбувати весь світ. "Мені це не подобається, – по-твіттерівськи відрубав він. – Погано".

Насамкінець Дональд Трамп все ж таки змінив гнів на милість та проронив кілька слів про "цінності, які мають бути універсальними для всіх" й майже зізнався в любові до ООН.

Весь світ став багатішим та гуманнішим, тому що існує ця чудова спільнота країн, кожна з яких є унікальною та особливою на свій лад, – розчулено зазначив американський президент.

"В грудях кожного з присутніх, – вважає Трамп, – б’ється серце патріота своєї країни". Саме на цьому США, за його словами, намагаються збудувати свою нову політику й поліпшити, таким чином, весь світ. "Боже, благослови нації світу!" – так закінчив він свою промову.

Можливо, навіть таке закінчення є своєрідним сигналом цьому самому світові. Бо зазвичай, традиційно американські президенти закінчували подібні промови інакше: "Боже, благослови Америку!"

Читайте також: Стало відомо, з ким Порошенко планує зустрітися в Нью-Йорку