З одного боку, резолюція не має відповідної обов'язкової сили. З іншого – навряд чи можна знайти якусь рівну за своїм авторитетом структуру до Генасамблеї, яка може претендувати на вираження волі усіх суверенних держав світу. Про це 24 Каналу політолог сказав

До теми "Миру на умовах Путіна не буде": у Німеччині відреагували на заяви Кремля щодо переговорів

Чому резолюція важлива для України

Як стверджує Олещук, загалом резолюція слідує в контексті мирного плану Володимира Зеленського, який оприлюднили раніше. Він, зокрема, передбачає досягнення миру на основі відновлення територіальної цілісності, суверенітету України у повному обсязі, покарання воєнних злочинців та компенсацію для України за усі ті руйнації, які спричинила Росія. Усі ці питання мають бути вирішені.

"Вона більш загальна порівняно з планом Зеленського. Однак вона відповідає його ключовим принципам", – каже політолог.

Згідно з розрахунками української дипломатії, подібна резолюція має остаточною крапкою в усіх цих планах просувати для України якесь припинення вогню, якесь заморожування конфлікту, перемир'я, чим зараз активно займається Росія через своїх численних агентів впливу.

Відповідь на це у вигляді резолюції – це дуже потужний аргумент у будь-яких дискусіях щодо необхідності проведення якихось мирних переговорів. Україна може сказати: "Окей, ми не проти. Але ми можемо проводити перемовини лише згідно з резолюцією". Я думаю, в цьому ключова ідея,
– відзначає Олещук.

Україна зможе апелювати до цього документа з партнерами й посередниками. Зрозуміло, що можуть бути спроби певних політичних ігор і таке інше.

"Для України дуже важливо тримати ініціативу, зокрема й дипломатичну. Потрібно не дати Росії реалізувати спроби перехопити цю ініціативу. Вона намагається максимально мобілізувати довкола себе різні держави, щоб вони хоча б якось задекларували підтримку Росії", – пояснив політолог.

Держава-агресорка намагається привласнити тему мирних переговорів. Це парадокс, наголошує Олещук, адже Росія цю війну почала і призвела до усіх негативних наслідків.

"Але зараз у міжнародному середовищі вона хоче себе позиціювати так, буцімто вона хоче миру. Звичайно, це є повною брехнею й тотальною маніпуляцією, але, очевидно, на когось це може вплинути.

Україні важливо вибити цей аргумент. Насправді ніхто у світі так не зацікавлений у мирі, як Україна. Але це має бути мир, а не перепочинок для агресора, щоб він підтягнув резерви, навчити "мобіків", розконсервувати більше танків і за деякий час знову це кинути на Україну,
– констатує політолог.

Відтак через порушення питання про ухвалення резолюції Україна бере на себе ініціативу щодо завершення війни. "Це не Росія хоче якогось миру, а Україна – ні. Усе навпаки. Просто Росія займається огидними маніпуляціями, власне, як і завжди", – підсумував Олещук.

Що відомо про проєкт резолюції ООН

  • До річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну Генеральна Асамблея ООН, до якої входить 193 члени, має ухвалити резолюцію про досягнення миру в Україні. Документ наголосить, що його основою є "суверенітет, незалежність й територіальна цілісність України".
  • Прессекретар Генеральної Асамблеї Пауліна Кубяк заявила, що екстрена сесія Генеральної Асамблеї щодо України розпочнеться 22 лютого. Очікується, що десятки виступів триватимуть до 23 лютого, а голосування відбудеться того ж дня.
  • Раніше йшлося про те, що Володимир Зеленський хоче приїхати на засідання. Проте новий великий наступ може завадити цьому.