Біографи вважають, що Джиммі Картер був одним з найбільш недооцінених президентів США. У 2002 році він отримав Нобелівську премію миру – за Кемп-Девідські угоди 1978 року. Про це пише 24 Канал з посиланням на Washington Post.
До теми Колишнього президента США госпіталізували: що сталося з Біллом Клінтоном і в якому він стані
Джиммі Картер боровся з раком шкіри
Причину смерті 39-го президента США не називають. Про смерть повідомив його син.
Останніми роками Картер лікувався від меланоми. Пухлини поширилися також на печінку та мозок. У лютому 2023-го стало відомо, що президент більше не лікуватиметься та буде вдома під наглядом працівників хоспісу.
Окрім того, що Джиммі Картер став найстарішим лідером США, він установив ще один рекорд. Але не сам, а з дружиною, Розалін Картер. Вони прожили в шлюбі понад 77 років – це найдовше з усіх американських президентів.
Розалін Картер померла торік у 96 років. Її похорон став останньою появою Картера на публіці.
Чим відомий Джиммі Картер
Картер був демократом. Але США на той час ставали все більш консервативними. Тож президент не затримався на посаді більше ніж на один термін. На зміну йому прийшов Рональд Рейган.
Фермер із невеликого містечка, який вирощував арахіс, ветеран ВМС США та губернатор штату Джорджія з 1971 по 1975 рік,
– так характеризують його життя до президентства журналісти.
Під час президентського терміну Картера була економічна криза, інфляція та безробіття. До того ж у 1979 році в Пенсильванії сталася найгірша катастрофа в історії американської ядерної енергетики. Як на лихо, очільник держави робив ставку саме на енергетику. Революція в Ірані порушила світові постачання нафти, постачання бензину скоротилися, а ціни різко зросли. Та аварія поставила під сумнів те, що ядерна енергетика стане безпечною альтернативою нафті та іншим видам викопного палива.
Також у 1979 році в Ірані захопили посольство США. 52 американці потрапили в заручники. Їх тримали 444 дні. У 1980 році США спробували провести операцію з їхнього звільнення. Вона провалилася, загинули вісім військових. Людей звільнили, тільки коли Картер пішов з посади, у 1981-му.
За місяць після захоплення заручників в Ірані СРСР вдерся в Афганістан. Картер запровадив ембарго на продаж зерна до Радянського Союзу та бойкотував Олімпійські ігри – 1980 у Москві. Американські фермери були проти ембарго, а бойкот Олімпіади не сподобався багатьом.
Президент, який випередив свій час
Картера довго вважали президентом-невдахою. Але сьогодні історики та біографи звертають на увагу на його прогресивні кроки. Наприклад, на скорочення використання викопного палива та на призначення більшої кількості небілих на посади федеральних суддів.
У 1978 році Картер допоміг укласти Кемп-Девідські угоди між Ізраїлем і Єгиптом. А ще покращив відносини з Латинською Америкою, надав повне дипломатичне визнання Китаю та зробив права людини центральною темою зовнішньої політики США.
У 2018 році Картер сказав: багато про що шкодує на посаді. Але є і те, чим пишається.
"Я зберігав мир у нашій країні та захищав права людини, і це рідкість для президентів після Другої світової війни", – сказав він тоді.
Після відходу з посади Картер написав 33 книги на теми "від війни до деревообробки". Їхні аудіоверсії принесли йому три премії "Греммі". А ще президент був неофіційним дипломатом, бо зустрічався з лідерами по всьому світу.
Під час повномасштабного вторгнення він засудив російську агресію, хоча до того робив деякі проросійські заяви.