Про те, чому саме зараз в Україні відкриваються величезні перспективи для інвесторів, сайту "24" розповів головний інвестиційний директор групи з управління активами в Empire State Capital Partners Родольфо Аморесано.

Він має за плечима більше 25 років досвіду роботи на ринках інвестицій, що розвиваються, та консультував клієнтів протягом усіх циклів фінансового ринку та криз, починаючи з 1980-х. Минулого року Аморесано відкрив офіс своє компанії у Києві, щоб працювати з інвесторами, зацікавленими в ринках, що розвиваються. На його переконання, розраховувати на те, що ситуація в Україні покращиться вже завтра – не варто, але вже зараз наша країна знаходиться на правильному шляху розвитку і має потенціал інвестиційно успішної держави.

Що Ви і Ваша компанія робите в Україні?

Ми відчуваємо, що Україна – це чудова інвестиційна можливість. Тому ми тут. Ми розвиваємо бізнес. Наша компанія – це інвестиційний банк, який надає консультативні послуги на ринках капіталу. Тобто ми передаємо комбінацію західних експертних думок і практик та українського місцевого досвіду міжнародним та місцевим інвесторам, місцевим компаніям.

Ви вийшли на український ринок, не зважаючи на такі факти, як війна та криза в Україні?

Звісно, я зважаю на конфлікт.

Але все ж лишаєтесь?

Так. Розумієте, я думаю як інвестор. Інвестори дивиться на обидві сторони медалі.

Дійсно, на Сході України відбувається багато страшних речей. Минулого року ситуація в економіці країни була жахливою, цього року вона теж не дуже хороша. Але це лише одна сторона медалі. Інша – величезні можливості, чудові компанії. Україна дуже багата країна. Вона багата на корисні копалини, на людський потенціал. Вона має всі ключові елементи для досягнення успіху – волю народу; уряд, який орієнтований на реформи та покращення бізнесового та інвестиційного середовища для приватного сектору; чітке розуміння того, що потрібно робити; міжнародну фінансову підтримку за умови, що реформи будуть впроваджені.

Потрібно бачити все в комплексі. Це думка, яку ми намагаємось донести до інвесторів: ви маєте бачити небезпеки, але не повинні забувати про можливості.

Думка про те, що Україна має великі можливості і потужний потенціал не дуже популярна у нашій країні. Чому більшість політиків та експертів продовжують говорити про те, що у нас все погано?

Тому що багато в чому – все погано. Корупція існує на багатьох рівнях, в країні є заморожений конфлікт, відсутнє будь-яке фінансування... Я до нескінченності можу продовжувати говорити про те, чому все погано. Але так само я можу до нескінченності говорити про потенційні можливості, про акції та облігації, про особливу ситуацію, про кредитування та роботу з дійсно хорошими компаніями. Не все погано!

Наша робота полягає в тому, щоб визначити хороше і погане, задовільне і незадовільне управління. Ми доносимо це до інвесторів. Ми також ділимось із ними своїм історичним досвідом та тими ситуаціями, що ми вже пережили. Ми бачили економічний колапс в Греції, в Росії, в Аргентині. Після колапсу наступає чудовий час для інвестування.

Ви можете порівняти економічну ситуацію, яка зараз склалася в Росії і Україні?

Ми розглядаємо ситуації у цих країнах як різні. Росія – вона дуже залежна від нафти, від того, що роблять урядовці на найвищому рівні: від того, чи вирішений конфлікт з Україною, від ставлення до інвесторів. Там чимало проблем.

Для України, для відновлення її економіки вартість нафти не має великого значення. Для України мають первинне значення реформи та здатність переконати інвесторів, що інвестувати гроші в Україну - це як інвестувати у ЄС. Думаю, це має привабити інвесторів. От у цьому головна різниця.

Думаю, поворотною точкою для України стало проведення відкритих виборів, коли президентом України було обрано Петра Порошенка, коли був сформований новий парламент, коли народ країни направив чітке повідомлення політикам. На той момент в України ще не було багато довіри чи навіть не було зовсім, як на мене. Сьогодні ми бачимо мінімальний, але відчутний прогрес відносно реформ та можемо припустити, що Україна здобула певний кредит довіри.

Мої діти нічим не гірші і не кращі за будь-яку дитину, народжену в Україні. Єдина відміна, яку мають мої діти – краща система. Я не бачу жодних причин, які б завадили цій країні покращити систему та надати більше можливостей її громадянам. У неї для цього є всі ресурси.

Звіт, який Ви написали за підсумками минулого візиту до України, був доволі оптимістичним. Ви реально оцінюєте наші проблеми, але не схильні драматизувати ситуацію. Можете сказати, в чому основна різниця між Україною, яку Ви побачили восени 2014 року, і Україною сьогоднішньою?

На мою думку, змінилися дві речі: зараз ви маєте заморожений конфлікт і відповідь МВФ, який говорить, що Україна рухається у правильному напрямку, вона націлена на проведення реформ і підтверджує надання кредиту Україні.

На Вашу думку, кредит МВФ – це добре для України?

Так.

Чому?

Тому що МВФ надсилає до країни наглядові місії, які мають змогу перевірити інформацію та деталі на тому рівні, на якому їх не можуть побачити звичайні інвестори. Інвестор не може зайти до прем’єр-міністра або міністра економіки та сказати: "Окей, давайте подивимось, що ви робите тут, що ви робите там. Мені не подобається це, мені не подобається те". Але якщо МВФ вкладає великі суми у країну і хоче перевірити їхнє використання – він може це зробити.

Це означає довіру. Перш ніж країні погодять виділення коштів, її попереджають: "Ви робите певні речі – отримуєте кредити; ви не зробите ці речі – не отримаєте. Що ви обираєте?".

Звісно, у цьому є політичний компонент. Тому що МВФ – це, все ж таки, політична інституція. Я, як платник податків, думаю так: буду дуже радий допомогти Україні, але дуже розізлюсь, якщо хтось буде погано керувати моїми грошима.. Я хочу, щоб до моїх грошей ставилися відповідально. Речі, виконання яких вимагає МВФ, створюють більш комфортні умови для інвесторів.

Тому я думаю, що кредит МВФ – це прогрес. Критикувати завжди легше. Але, якщо говорити про загальну картину – Україна виглядає набагато краще, ніж шість місяців тому.

Ви можете назвати список, наприклад, з десяти пунктів, які в першу чергу потрібно зробити Україні для того, щоб стати більш привабливою для інвесторів?

Не можу. Я не маю списку – це для технократів.

Можу сказати, що Україні потрібно створити закони, які б захистили інвестора. Потрібні відомства, які дадуть силу цим законам. Сама по собі збірка законів не дуже допоможе, якщо у нас не буде судів, поліції, прокурорів і таке інше. Це загальна картина. Важлива рівність. Важлива повага до права власності. Я маю бути впевнений, що купив це, і тепер це моє – і його ніхто не відбере. Так, я можу втратити гроші. Але це ризик, на який готовий піти. Закони не захищають мене від дурних інвестицій, але захищають мої майнові права.

Також скажу, що на нашу думку, верхівка українських урядовців, можливо, один із найбільш відкритих та прозорих урядів. Усі, хто знаходяться на нижчих рівнях – не змінилися, корупція нікуди не зникла і так далі. На місцевих рівнях також лишилися ті самі проблеми. Але урядовці найвищого рівня – ми говоримо тільки про найвищий рівень – дуже відкриті у тому, що і як вони хочуть робити. Наприклад, зараз через Інтернет можна отримати доступ до того, як, ким і куди використовуються кошти. Це правильний напрямок. Нам не варто очікувати, що всі існуючі проблеми можна вирішити за одну ніч. США знадобилося 30 чи 40 років, щоб здолати мафію. В Україні, я впевнений, процес боротьби з корупцією відбуватиметься набагато швидше.

Тим не менш, в Україні дуже часто лунає критика на адресу нашого уряду та того, що він робить…

Звичайно. Це найлегше, що можна зробити.

Тобто – критикувати?

Звісно. Кожний все знає найкраще, кожний є інструктором, кожний є критиком. Але коли тобі потрібно зробити якісь конкретні речі та досягти конкретного результату – це вже зовсім інша історія.

На Вашу думку, як можна боротися з такими критиками?

Ніяк. Доведіть, що вони помиляються. Політики зробили надзвичайно важливу роботу. Їх скоріш за все будуть оцінювати у найближчі два-три роки. До того часу люди озиратимуться та судитимуть їх. Критикувати – завжди найлегше.

Читайте також: Президент підписав закон, що спрощує умови ведення бізнесу