Підозри АМКУ
Антимонопольний комітет зазначив, що вже тривалий час проводить детальне дослідження ринку еквайрингових послуг, зокрема в частині встановлення розміру однієї зі складових цих послуг – ставки інтерчейндж. Комітет підозрює, що ПриватБанк та Ощадбанк встановлювали завищену комісію за послуги еквайрингу.
До теми Що таке еквайринг: чи справді Apple Pay та Google Pay в Україні під загрозою
Що таке інтерчейндж
Інтерчейндж – це комісія, яку банк, що обслуговує магазин перераховує банку, чиєю карткою було оплачено товар або послугу. Вона складає 60 – 75% розміру комісії, яку сплачує бізнес за еквайринг, тобто за можливість приймати безготівкову оплату.Чому під прицілом Ощадбанк та ПриватБанк
У Антимонопольному комітеті відзначили, що ПриватБанк та Ощадбанк мають можливість надавати послуги еквайрингу з територіальним покриттям по Україні у повному обсязі. Відтак найбільші торговці зазвичай обирають послуги одного чи одразу двох цих банків.
Таке становище Ощадбанку та ПриватБанку має структурні ознаки монопольного (домінуючого) на ринку послуг еквайрингу,
– наголосили в АМКУ.
Також Комітет вважає, що Ощадбанк і ПриватБанк встановлювали завищені комісії за операціями, які не несуть витрати на інтерчейндж.
Тобто, за відсутності необхідності сплачувати інтерчендж, банк-еквайр не змінював розмір комісії за еквайринг. Відповідно, торговець сплачував однаковий розмір комісії, незалежно від наповнення послуги,
– розповідають в АМКУ.
Тобто, вищевказані аргументи мали наслідки встановлення завищених тарифів за послуги, які здійснюються в межах однієї банківської установи, відзначає Антимонопольний комітет.
Читайте також У НБУ заявили, що "Приватбанк" скоро виставлять на продаж
Що таке еквайринг
Антимонопольний комітет у своєму пресрелізі розповів, що здійснювати безготівкові розрахунки за товари споживачам дозволяє послуга еквайринг, а також про всі тонкощі цієї процедури.
Як відбувається процес
Під час оплати покупцем вартості товару з використанням електронних платіжних засобів торговець надає йому таку можливість шляхом здійснення оплати через платіжні термінали, підключені до платіжної системи.
Тонкощі співпраці торговців з банками
- Торговці співпрацюють з банками, які є учасниками платіжної системи та набули статусу еквайра.
- Умовами договору між банком-еквайром і торговцем передбачено сплату останнім послуги еквайрингу.
- Своєю чергою, банки-еквайри оплачують банкам-емітентам (випускають платіжні картки) міжбанківську комісію – інтерчейндж, розмір якої встановлюється міжнародними платіжними системами (для всіх банків однаковий, але різний для типу картки, виду діяльності торговця тощо).
- Всю суму такої комісії отримує банк-емітент.
- Якщо банк-емітент та банк-еквайр – один і той самий банк, при розрахунках не проходить міжбанківська операція, а тому не виникає підстав включати до тарифу з еквайрингу комісійну винагороду інтерчендж.