У Нацбанку запевняють, що ці обмеження не торкнуться понад 90 відсотків українців. Економіст, інвестиційний банкір Сергій Фурса пояснив 24 Каналу, що цей крок є цілком логічним, адже "анархія" у перекиданні грошей з картки на картку, яка наразі практикується в Україні, до добра не доводить.

Читайте також Накопичення українців у банках зростають: як змінилася ситуація за місяць

Боротьба зі схемами "сірих" бізнесів

Цей крок Національного банку спрямований проти незаконних схем та тіньових фінансових операцій – така званих "дропів" або "грошових мулів".

У такий спосіб Нацбанк буде боротися зі схемами, коли "сірі" бізнеси орендують картки людей і через них проганяють купу грошей. У такий спосіб вони уникають оподаткування та будь-якої звітності,
– пояснив економіст.

В Україні поширені схеми, коли фізичні особи надають зловмисникам свої персональні дані щодо карткових рахунків. Потім через ці картки умовних пенсіонерів чи студентів, які мають невеликий дохід, переказуються операції на мільйони гривень.

Тому цей крок Нацбанку є цілком логічним, так само як і встановлені обмеження: 100 тисяч гривень і 30 переказів з картки на картку на місяць,
– зауважив Фурса.

Водночас у багатьох українців, які займаються волонтерством та донатять кошти на ЗСУ, виникають питання щодо цих обмежень. Часто суми їхніх переказів можуть бути значно більшими, ніж 100 тисяч на місяць, і відповідно кількість переказів може перевищувати запроваджений Нацбанком ліміт.

Якщо ви волонтер, перекази якого на місяць становлять більше лімітованої суми, тоді потрібно звернутися до власного банку та попередити його про такий платіж. Банк розгляне вашу ситуацію, і якщо ви для нього – зрозумілий клієнт і у вас зрозумілий платіж, одну таку операцію ви проведете,
– підкреслив інвестиційний банкір.

Водночас, на його думку, в нашій країні перекидання коштів з картки на картку доведені до абсурду і це неправильно, коли "сірі" бізнеси це експлуатують.

"З ними потрібно боротися, і механізм, який запропонував Національний банк, не торкнеться майже 99 відсотків операцій і клієнтів", – наголосив Сергій Фурса.

Більше про ліміти щодо переказів, які запровадив Нацбанк

  • НБУ працює над проєктом обмежень щодо переказів між картками. Наразі він ще перебуває в стадії розробки. Фінальний варіант проєкту мають ухвалити впродовж місяця.
  • Очільник НБУ Андрій Пишний пояснив, що регулятор проаналізував 7 найбільших банків, які охоплюють 91% усієї емісії карток. За його словами, аналіз показав, що обмеження, які НБУ вбачає за доцільне обговорити, передбачають щомісячні обмеження до 30 переказів b2b, – і це обмеження не торкнеться 98% українців. Водночас обмеження загальної суми переказів – 100 тисяч на місяць – також не торкнеться 95% українців.
  • Якщо у клієнтів є можливість обґрунтувати перед банком те, що вони мають відповідні доходи і їхній профіль, як клієнта банку, дозволяє і вимагає здійснювати більшу кількість переказів, тоді банк може розглянути заяву клієнта та підняти ліміти.
  • Крім того, обмеження торкнеться виключно вихідних операцій, а жодні операції з застосуванням IBAN обмежуватися не будуть – ані за кількістю, ані за сумою.
  • Також впродовж квітня українські банки збільшили обсяги кредитування підприємців. Загалом впродовж місяця були укладені 1 130 кредитних договорів на суму понад 4,3 мільярда гривень. З них 2,4 мільярда гривень – державно-гарантовані зобов'язання.