Однак підстав для цього немає, адже в НБУ готові до такого розвитку подій, ба більше, експерти з особистих фінансів запевняються, варіант колапсу дуже малоймовірний.
Читайте також Що буде, якщо не платити кредит під час війни
Де можна зняти готівку окрім банків
Ще на початку повномасштабного вторгнення росіян банківська система зіштовхнулась з проблемою, коли банкам було важко здійснювати інкасацію готівки й наповнювати банкомати кешем. НБУ дозволив знімати готівку в аптеках, АЗС, касах магазинів тощо.
Ця можливість в українців залишилась й досі, тож навіть якщо банки не будуть працювати, а в банкоматах закінчиться готівка, то у вас ще достатньо варіантів. Адже в продуктовому магазині, наприклад, навряд чи закінчиться кеш, оскільки частина покупців розраховуватиметься готівкою, а відповідно відбуватиметься колообіг кешу.
Як зняти готівку не в банкоматі чи банку
- Для отримання готівки в магазині, аптеці чи АЗС, необхідно оплатити будь-яку покупку платіжною карткою і під час розрахунку попросити касира зняти з неї потрібну вам суму готівки.
- Отримати можна від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень.
Де можна зняти готівку окрім банкоматів / Інфографіка НБУ
Скільки готівки потрібно мати
Приватний інвестор Василь Матій підкреслює: ймовірність того, що 100% всі свої витрати потрібно буде здійснювати в готівковій формі, не є високою.
Якщо говорити про те, скільки варто відкласти у готівці на випадок повного блекауту – це сума, якої вистачить, умовно кажучи, на тиждень – два середньомісячних витрат. Мені здається, цього було б достатньо.
Член ради НБУ Василь Фурман теж радить мати мінімальну кількість готівки, якої вистачить на забезпечення базових потреб протягом умовного тижня, аби бути застрахованим на будь-які випадки. Та додає, що створювати штучну паніку та ставати у величезні черги до банкоматів не треба.
Банк незламності
У Нацбанку підготували план дій на випадок блекауту. Передбачається, що близько тисячі відділень об'єднаються й працюватимуть, як частина Power Banking (Банку незламності). Чергові відділення вже забезпечують резервними каналами зв'язку, залучать додатковий персонал і касову техніку, встановлять більше банкоматів. Також там розробили план роботи банківської системи.
- Безготівкові розрахунки будуть загальнодоступними.
- Банківськими картками також можна буде користуватися.
- Для зниження навантаження на відділення, які працюватимуть в умовах повного відключення електрики, термін дії платіжних карток продовжуватимуть автоматично. Крім того, буде скасовано повторну ідентифікацію клієнтів.
Банкоматний національний роумінг
Ми вже з'ясували, що готівку можна зняти на АЗС та на касах магазинів, а чергові відділення працюватимуть навіть у разі тривалого блекауту. Однак дехто все ще може перейматись, що доведеться сплатити більший відсоток під час зняття готівки з банкомата, оскільки не працюватиме термінал саме вашого банку.
Однак в НБУ розробили план дій й на цей випадок. Регулятор планує, що в рамках Банку незламності діятиме так званий національний роумінг. Тобто НБУ встановить єдиний ліміт та скасує додаткові комісій на зняття готівки власниками карток інших банків в банкоматах.
У Нацбанку вважають, це розширить можливості оперативного та зручного доступу громадян до власних коштів. Також там додали, що найбільші банки вже долучилися до цієї ініціативи.