“Протягом травня-вересня, коли буде йти закачка в підземні сховища в Європі, Україна має шанс вирівняти транзит. У минулому році ми протранзитували 100 млрд кубометрів. Можливо, цього року ця цифра збережеться, можливо, опуститься до 95 млрд., оскільки в Європі скорочують споживання газу, бо Лівія відновлює постачання газу до Італії до 10 млрд кубометрів”, - каже експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
Продовжують критикувати в Україні й морські газопроводи “Газпрому”, за допомогою яких росіяни обіцяли осушити українську трубу.
За словами фахівців, якщо “Північний потік”, маючи свою сировинну базу, справді становить конкуренцію українській ГТС, то “Південний” – винятково інструмент політичного тиску, а не економічний проект. Тож перебрати на себе ресурс українського транзиту він не зможе.
“Для того, щоб подати газ через “Північний потік”, треба мінімум 4-5 тис. км трубопроводу вести з Ямалу аж до Чорного моря. І потім ще 900 км через Чорне море. Скажіть, який економіст виправдає ці витрати?”, - каже генеральний секретар Національної газової спілки України Іван Діяк.
Нагадаємо, наприкінці березня заступник голови правління “Нафтогазу” Вадим Чупрун заявив про скорочення обсягів транзиту російського газу до Європи через територію України вдвічі - до 180 млн кубометрів за добу. Таку тенденцію він пов’язав з низьким споживанням палива в Європі.
Однак у “Газпромі” згодом заявили, що це лише перші результати, і Росія - на початку великого шляху з перерозподілу транзиту газу з території України на користь “Белтрансгазу” й нових морських газопроводів.