Чому гривня зміцніла

Як повідомляють в НБУ, гривня відносно до долара з початку року укріпилася на майже 5%. Тобто ситуація на готівковому ринку розвивається позитивно.

Читайте також Долар втрачає позиції на ринку після важливого рішення влади та банків США

Причинами зміцнення гривні, за словами члена Ради НБУ Василя Фурмана, є:

  • Населення припинило тиснути на ринок. Це через те, що отримано більше доходів наприкінці минулого року. Відтак у лютому 2023 року українці скоротили купівлю валюти на 59,2 мільйона доларів порівняно з січнем.
  • Зменшився попит на готівкову валюту. Українці почали частіше конвертувати гривневі вклади в доларові для розміщення на депозитах.
  • Вплив сезонного фактора, адже наприкінці зими та на початку весни пропозиція долара на ринку зазвичай збільшується завдяки аграріям, які закуповують пальне та посівні матеріали.
  • Нацбанк у 2023 році підвищив нормативи обов'язкового резервування банками. Відповідно, це спонукало збільшити ставки за депозитами у гривні.
  • Підвищуються ще й ставки за гривневими ОВДП. Максимальна прибутковість цього інструменту становить вже 19,75% річних.
  • Не менш важливими факторами є успішне виконання моніторингової програми з МВФ та нова кредитна програма.

Чи очікувати різкої зміни курсу

За словами керівника служби продажу казначейських продуктів "Банк Авангард" Юрія Крохмаля, зараз різкої зміни курсу не очікується. Відповідно, офіційний курс долара складатиме 36,6 гривні й по ньому НБУ купуватиме та продаватиме валюту на міжбанку.

Цікаво Є прогнози хороші й не дуже: вартість долара наприкінці року може здивувати

Але це не означає, що динаміка курсу готівкового ринку буде такою самою, як і міжбанківського. Оскільки готівковий курс залежатиме від достатньої пропозиції саме готівкової валюти, що точно прогнозувати неможливо,
– каже Юрій.

Крім того, подальша ситуація із переважання пропозиції готівки на ринку й імовірне скасування НБУ певних обмежень вирішать чи порівняється готівковий курс із міжбанківським.