Відповідну постанову "Про затвердження змін до Кодексу системи передачі (з метою удосконалення положень Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКУ від 14 березня 2018 року №309)" було прийнято на засіданні комісії в п'ятницю, 7 лютого, передає "БізнесЦензор" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".
Ми нічого (нового, – ред.) не впроваджуємо. Плата є, ми уточнюємо положення Кодексу. Ніхто експортерів не звільняє (від тарифу, – ред.). До нас звернулися ті, хто побачив технічні недоліки в документах, ми їх усуваємо,
– прокоментував рішення голова комісії Валерій Тарасюк.
За затвердження змін до Кодексу системи передачі проголосували п'ять з шести присутніх на засіданні членів регулятора.
Заступник голови правління оператора системи передачі НЕК "Укренерго" Андрій Немирівський під час розгляду цього питання також зазначив, що документ "абсолютно нічого не змінює" в логіці функціонування ринку електричної енергії, оскільки необхідність оплати експортерами тарифу на передачу була закладена як в законі про ринок, так і в підзаконних актах.
"Необхідно зрозуміти два фактори. При імпорті електроенергії цей тариф оплачується кінцевим споживачем через оплату послуг постачальника електроенергії. Якщо експортери не оплачують, то вони знаходяться в привілейованому положенні в порівнянні з імпортерами. По-друге, неможливо здійснювати експорт електроенергії без використання системи передачі. Таким чином, якщо експортери не будуть оплачувати тариф на передачу, то і не повинна надаватися послуга з передачі", – пояснив Немирівський.
Коментуючи відсутність можливості для українських експортерів працювати в рамках механізму ITC (Inter-Transmission System Operator Compensation), передбаченого нормами Третього енергопакета ЄС, Немирівський зазначив, що "Укренерго" в 2018 році подало в ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity ) заявку на приєднання до даного механізму. Однак Відповідне рішення було перенесено асамблеєю ENTSO-E до повної імплементації Україною Третього енергопакета, який передбачає в тому числі і сертифікацію оператора системи передачі.
Поки "Укренерго" не сертифіковані, Третій енергопакет з точки зору ENTSO-E в повному обсязі імплементований в Україні. А для того, щоб "Укренерго" було сертифіковано, необхідно внести зміни в закон. Відповідні зміни є в Мінекоенерго, але, наскільки мені відомо, вони поки не зареєстровані у Верховній Раді,
– зазначив заступник голови правління НЕК.
При цьому він додав, що після того, як Україна зможе приєднатися до ITC-механізму, оператор системи передачі звернеться до регулятора з пропозицією змінити структуру тарифу.
Як повідомлялося, компанії групи ДТЕК Ріната Ахметова станом на 10 січня 2020 року накопичили борг за послуги передачі електроенергії перед державною компанією "Укренерго" в розмірі 544,48 млн грн.
Найбільший борг в розмірі 362,5 млн грн накопичило D.Trading, яке перестало платити за транспортування електроенергії магістральними лініями в листопаді.
У D.Trading заявили, що ці нарахування стосуються питання оплати тарифу при експорті та імпорті електроенергії, заявивши, що це питання не врегульоване належним чином в Кодексі системи передачі.
У свою чергу в "Укренерго" заявляли, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних (НКРЕКУ) раніше надала роз'яснення, згідно з яким експортери електроенергії зобов'язані оплачувати послуги її передачі.
Нагадаємо, тариф на передачу НЕК "Укренерго" використовується для того, щоб зібрати кошти для оплати зелених тарифів. Компанії ДТЕК Ахметова є найбільшим власником "зелених" сонячних і вітрових електростанцій, що працюють за найвищим в Європі тарифом.