Офіційна частина зустрічі з Володимиром Зеленським розпочалась об 11 ранку, а пізніше виступили зі спільною пресконференцією.

До теми: Понад 50 проєктів військової співпраці: про що домовляться Зеленський і Ердоган

Перед виступом двох президентів між державами було підписано низку двосторонніх угод та договорів:

  • угоду про військово-фінансове співробітництво;
  • протокол про втілення фінансової допомоги;
  • угоду про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія;
  • меморандум про взаєморозуміння про співробітництво між службами з надзвичайних ситуацій;
  • меморандум про взаєморозуміння щодо переговорів про угоду про зону вільної торгівлі;
  • протокол про співробітництво між державними архівними службами.

Про що говорили Зеленський і Ердоган

За протоколом, зі вступним словом виступає той президент, який приймає колегу. Відтак слово взяв Володимир Зеленський. Він розпочав розмову зі співчуття Ердогану через загибель турецьких військових у сирійському Ідлібі.

Україна, яка шостий рік перебуває у стані війни, як ніхто розуміє і поділяє біль такої втрати,
– заявив президент України.

Він також підкреслив, що нинішня зустріч двох президентів є доволі символічною, позаяк саме у цей день 1992 року розпочалися дипломатичні відносини між Україною і Туреччиною.

"За ці роки ми пройшли шлях від звичайних стосунків сусідніх держав до взаємовигідного стратегічного партнерства. Сьогодні ми провели конструктивні та змістовні переговори", – запевнив Володимир Зеленський.

Агресія Росії проти України

Глава української держави підкреслив, що обговорив з турецьким колегою війну на Донбасі, анексію Криму та загалом агресивну політику Росії у регіоні.

Варто знати! Путін запросив Ердогана в Крим побачити "реальний стан справ"

У всіх цих питаннях для нас надзвичайно важлива підтримка Туреччини, а також практичні кроки Анкари у цьому напрямку. Україна розраховує на допомогу Туреччини у процесі звільнення політичних в'язнів, громадян України, зокрема, кримських татар,
– заявив президент.

Зі свого боку Реджеп Ердоган наголосив, що Туреччина не припинить підтримувати територіальну цілісність та суверенітет України, включно з анексованим Кримом.

Зустріч Зеленського і Ердогана: дивіться відео

Економіка та інвестиції

Володимир Зеленський та Реджеп Ердоган також багато часу приділили питанням торгівельно-економічної та інвестиційної сфер.

"У нас є дуже амбітна ціль підвищити обсяг двосторонньої торгівлі до 10 мільярдів доларів США. Ми домовилися надати поштовх нашим представникам, які працюють над текстом угоди про зону вільної торгівлі", – підкреслив Зеленський.

Обговорювалося також розширення співпраці сфері транспорту. Зокрема, щодо інтермодального та паромного перевезень.

Інтермодальне перевезення – змішаний вид перевезень. Він включає перевезення щонайменше двома різними видами транспорту. Наприклад, морського та автомобільного.

Співробітництво в енергетичній та оборонній сферах

Президенти обговорили диверсифікацію джерел енергопостачання та можливість транспортування каспійського газу до України.

Цікаво: "Слава Україні": Ердоган яскраво привітав українських військових у Києві – відео

Також обидві країни зацікавлені у посиленні спіпраці в оборонній сфері. У ній було визначено пріоритетні напрямки роботи.

Також сьогодні підписано важливу угоду, за якою українське військо отримає фінансову допомогу від турецьких партнерів. Ми щиро вдячні вам за це,
– сказав Володимир Зеленський.

Також обговорювалася співпраця за ще низкою напрямків:

  • авіаційна сфера:
    будівництво і постачання літаків Ан-178;
  • безпека у Чорноморському регіоні:
    співробітництво у пошуково-рятувальних роботах у морі.

Візит Реджепа Ердогана до України: дивіться фото

Підтримка представників національних меншин в Україні

Реджеп Ердоган підкреслив, що Україна стала притулком для представників багатьох народів – кримських татар, турків-месхетинців, гагаузів та інших.

"Туреччина готова разом з українською державою робити усе для забезпечення їхніх потреб у житлі, навчанні чи духовних потреб. Ми зблизька відслідковувати положення кримських татар. Разом з Україною ми підтримуватимемо цей корінний народ", – запевнив турецький лідер.

Обмін полоненими з Росією

Володимир Зеленський зазначив, що Україна веде перемовини про звільнення своїх громадян у двох напрямках – у Мінську за звільнення українців з окупованого Донбасу, а також з Росією щодо звільнення українців з Криму чи з російської території.

У першому напрямку ми підготували дуже великий список. Ми вже передали його у Мінськ, де він буде узгоджуватися. Я думаю, що найближчим часом будуть дати першої частини обміну,
– заявив президент.

У другому напрямку теж вже розпочалася робота. Глава держави очікує, що найближчим часом теж вже будуть конкретні дати обміну, а суспільство побачить списки.

Що відомо про візит Ердогана в Україну

Володимир Зеленський та Реджеп Ердоган провели зустріч віч-на-віч і виступили на спільній пресконференції. Після засідання вони підписали спільну заяву президентів.

Посол України у Туреччині Андрій Сибіга відзначив, що візит Реджепа Ердогана до Києва є дуже важливим для міждержавних відносин України і Туреччини. Зокрема, за підбором питань, які мали обговорюватися.

Дивіться відео 24 каналу: візит Президента Туреччини Реджепа Ердогана в Україну