Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко. За його словами, якщо війна ще триватиме довше, ніж 3 – 4 місяці, то доведеться сильно підвищувати податки та різко скорочувати видатки.
Зверніть увагу Страховка для криптотрейдера: що таке опціони та як на них заробити
Ситуація дуже складна, я не збираюся применшувати це. Але ми впораємося,
– сказав Марченко.
Україні потрібні 5 мільярдів щомісяця
Для фінансування першочергових потреб країни та пенсій, зарплат і соціальних виплат Україні не вистачає 5 мільярдів доларів кожного місяця. Митні надходження впали до одної чверті довоєнного рівня – зменшився імпорт, а деякі митні тарифи скасували. При цьому видатки країни куди вищі, ніж у мирні часи.
Де Україна бере гроші
Частково потребу у додаткових 5 мільярдів закриває Нацбанк додатковим "друком" грошей. Сприяють надходженню також військові облігації, які приносять вкладникам 11% прибутку.
Але основне джерело фінансування має бути іноземним, вважає Марченко. Найбільше сподівань міністр покладає на США. Нагадаємо, що Україна очікує на 40 мільярдів доларів від Штатів – таку суму затвердив Конгрес (ще має затвердити Сенат 18 травня).
Більшість цих грошей піде на озброєння, але щонайменше 8,5 мільярдів доларів – на економічну підтримку.
Це хороша новина, але як буде виглядати американський пакет і коли він надійде? Ми не знаємо.
Що буде з агросектором
В Україні завершився посівний сезон цьогорічного врожаю пшениці, ячменю, соняшнику (на олію) та інших зернових та основних видів продукції. Приблизно 80% із запланованого вдалося посіяти.
Але найбільший виклик – це логістика. Україна не може відправити врожай звичними морськими шляхами через війну. Доведеться робити це автомобільними та залізничними шляхами – а це дуже довго та проблемно. Також Україна не зможе зберігати багато зерна, оскільки на зберіганні досі врожай озимих, який не зуміли імпортувати.