Йдеться про відмову від односторонніх обмежень на ввезення, але запровадження заходів захисту для чотирьох найчутливіших продуктів – кукурудза, пшениця, насіння соняха й ріпаку. Передовсім таке рішення – це компроміс між Брюсселем, Єврокомісією та східноєвропейськими країнами. Звичайно, з боку України присутня критика. Про це 24 Каналу сказала посол з особливих доручень при МЗС Ольга Трофімцева.
До теми ЄС продовжив вільну торгівлю з Україною, держави відновлять імпорт нашої агропродукції
Чому рішення критикують в Україні
По-перше, одностороння заборона імпорту – серйозне порушення правил Європейського Союзу. За торгову політику відповідає винятково Єврокомісія, Європарламент та Рада Європи та аж ніяк не окремі країни-члени Євросоюзу.
Як зауважила Трофімцева, Єврокомісія довго ігнорувала протести польських, румунських, болгарських фермерів, які почалися більше ніж пів року тому. Вони висували претензії щодо відсутності фізичної можливості вивозити від кордону, перевантажувати, везти далі у порти й експортувати українську продукцію.
Розвиток логістики та інфраструктури – на цей виклик Єврокомісія реагувала досить мляво. І зараз було б логічно повернути ситуацію до заборони, а потім розбиратися так, як це мало б бути за угодою про асоціацію між ЄС та Україною. Питання залишаються,
– акцентує Трофімцева.
У будь-якому випадку добре, що з 2 травня ситуація для наших аграрних експортерів, логістичних компаній та виробників стане зрозумілою та передбачуваною. Проте робота з європейською стороною триватиме.
"По-перше, щоб таких випадків більше не було. По-друге, щоб загалом наші торгові й економічні відносини були передбачуваними й добросусідськими. Є розуміння, звичайно, що український АПК та українські фермери перебувають у надскладній ситуації через російську агресію та блокування портів", – наголосила посол з особливих доручень при МЗС.
Попередньо, збитки, які були завдані односторонніми заборонами, оцінюються у 200 мільйонів доларів. Що ж до так званого компромісного рішення, говорить Трофімцева, маємо розуміти, що цей транзит пов'язаний з низкою обмежень – конвої, опломбування українських вантажів і таке інше.
Усе це не робить вартість логістики й перевезення нашої продукції нижчою, а навпаки збільшує витрати. Відповідно це буде тиснути на внутрішні ціни, які будуть отримувати наші фермери. Не забуваймо, що у червні буде врожай озимих культур, які теж потрібно буде вивозити,
– підкреслила посол.
Для українського аграрія головне, щоб правила гри були більш-менш передбачуваними, прозорими й зрозумілими. Це той сектор, де змінювати рішення за одну ніч неможливо. Отже, їм потрібно розуміти, як працювати у наступному сезоні, щоб заробляти кошти і для себе, і для держави.
Важливо – Зеленський прокоментував рішення: дивіться відео
Реакція МЗС України на рішення
- Ситуація щодо торговельних обмежень на імпорт української аграрної продукції є неприйнятною. Так, Міністерство закордонних справ передало ноти протесту до посольства Польщі в Україні та представництва.
- За словами речника МЗС Олега Ніколенка, якими б причинами не обґрунтовувалися обмеження, вони не відповідають Угоді про асоціацію між Україною та ЄС, а також принципам і нормам Єдиного ринку ЄС.
- Він наголосив, що є усі правові підстави для негайного відновлення експорту українських аграрних товарів до Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини та Болгарії. Крім того, має бути продовжено безперешкодний експорт до інших держав-членів ЄС й транзит усієї української продукції в інші країни як у межах, так і поза межами ЄС.
- МЗС закликає партнерів до пошуку збалансованого рішення, що буде засновано на законодавства ЄС, Угоді про асоціацію та солідарності.
- "Лише так можна спільно успішно протидіяти російській повномасштабній агресивній війні проти України та вже зараз зміцнювати Єдиний ринок ЄС, учасником якого стане Україна", – підсумував Ніколенко.