Навіть попри те, що офіційно ембарго на російську нафту ввели лише у США, велика кількість країн-гравців нафтового ринку, уникають її покупки, принаймні відкрито.
Зверніть увагу ОПЕК+ не змінив план збільшення поставок нафти на ринок
Як російські танкери обходять санкції
Видання CNN звертає увагу, що останнім часом все частіше танкери з сирою російською нафтою та нафтопродуктів зникають з радарів. До такої практики російські танкери вдаються, щоб уникнути санкцій.
Згідно з міжнародними правилами, нафтові танкери повинні практично весь час стежити за тим, щоб транспондери були включені. Тіньова активність російських танкерів зросла на 600%, згідно з аналітикою компанії Windward, яка відстежує такі випадки.
Невтішна статистика тіньової активності російських танкерів
- За один тиждень з 12 березня було зафіксовано 33 випадки тіньової активності танкерів, які перевозять російську нафту і нафтопродукти.
- Це на 236% вище, ніж в середньому за тиждень за попередні 12 місяців.
Ми спостерігаємо сплеск числа випадків, коли російські танкери навмисно відключають транспондери, щоб обійти санкції. Російський флот починає приховувати своє місцеперебування і свій експорт,
– розповідає гендиректор Windward Амі Даніель.
До теми Дискусії тривають, – Єрмак про ембарго нафти та газу
Також у Windward нагадали, що судна можуть відключати транспондери з міркувань безпеки, але у компанії впевнені, що російські танкери йдуть в тінь не з цієї причини. "Ці судна хочуть зникнути з радарів. З точки зору дотримання вимог – це червоний прапор", – вважає Даніель.
"Це піар катастрофа"
Схожа поведінка вже спостерігалась раніше, коли США ввели санкції проти Венесуели та Ірану з ембарго на покупку їх нафти. Вашингтон заборонив імпорт, але це рішення не забороняє Заходу купувати російську нафту.
Західні країни не хочуть вести бізнес з Росією через війну в Україні. Адже такий кривавий бізнес поставить клеймо на репутації будь-якої компанії. На думку аналітиків, це допомагає пояснити сплеск тіньової активності, оскільки покупці не хочуть ризикувати репутацією, і щоб їх виставили тими, хто скуповує російську нафту під час війни.
Це піар-катастрофа,
– зазначив віцепрезидент Mizuho Securities Роберт Яугер.
За оцінками дослідницької компанії Rystad Energy, з початку війни кудись зникало від 1,2 до 1,5 мільйона барелів російської нафти на день. Аналітики вважають, що нафту таємно купують нафтопереробні заводи в Китаї та Індії.
Нагадаємо, що індійські держкомпанії готувались купувати російську нафту на тлі відмови американських та європейських компаній купувати паливо Росії після початку війни в Україні.
Актуально Індія готова купувати дешеву російську нафту
Що стосується попиту на російську нафту, то він високий, адже вона продається приблизно на 30 доларів дешевше, ніж нафта еталонної марки Brent.
Може зацікавити – Лана Зеркаль про можливе введення ембарго на російські енергоносії: дивіться відео