Як "Спортмастер" ігнорує санкції
Україна ввела санкції проти мережі роздрібної торгівлі спортивними товарами "Спортмастер". Про це йдеться в указі Президента.
До теми Україна запровадила санкції проти російської мережі "Спортмастер"
Взагалі санкції наклали на власника магазинів "Спортмастер", а саме компанію Sportmaster Operations Pte. Ltd. Але оскільки ця компанія володіє часткою 99% "Спортмастеру" в Україні, то санкції безпосередньо впливають і на можливість роботи українських магазинів.
Які санкції передбачає указ:
- Магазини в мережі не можуть працювати;
- Неможлива доставка товарів в межах України та ввезення з-за кордону;
- Компанія не має права виводити капітал з України.
Санкції діятимуть 3 роки. Та попри заборону, магазини компанії продовжують працювати, ніби нічого не сталося.
Позиція компанії "Спортмастер"
У компанії "Спортмастер-Україна" не бачать приводів і підстав для обмеження господарської діяльності, про що в заяві повідомила виконавча директорка Людмила Книш.
Прецедент про включення Sportmaster Operation Pte.Ltd до санкційного списку є неаргументованим і безпідставним, викликає багато питань, відповіді на які поки не можуть дати навіть провідні юристи,
– йдеться у заяві.
Магазини "Спортмастер" продовжують роботу / Фото shoes-report
Економіст Борис Кушнірук у коментарі 24 каналу звернув увагу, що компанія ігнорує санкції, провівши паралель із недавніми санкціями на канали Козака (фактично Медведчука).
Взагалі ситуація виглядає абсурдна. Сказали, що вводять санкції і при цьому нічого не відбувається зі "Спортмастером". Він працює. Ввели санкції проти власників телеканалів – канали закрилися, ввели санкції проти власників "Спортмастеру" – магазини працюють,
– наголошує експерт.
Борис Кушнірук додає: якщо держава ввела санкції, то має забезпечити їх дотримання. В такому випадку поліція має право діяти згідно з указом та припиняти роботу магазинів, якщо вони цього не роблять самі.
Водночас один з членів РНБО в анонімному коментарі Liga.net звернув увагу, що в указі вказана іноземна компанія Sportmaster Operations Pte. Ltd, а не "Спортмастер-Україна". В СБУ щодо законності роботи магазинів, не повідомляли. 24 канал подав відповідний запит на інформацію.
Чому наклали санкції
Офіційна версія СБУ
- В СБУ зазначили, що санкції запровадили на підставі інформації про роботу мережі в тимчасово окупованому Криму.
Правоохоронці пояснили, що введенню санкцій передував лист СБУ на адресу МЗС України. Його спрямували ще влітку 2019 року. І відтоді МЗС "неодноразово зверталося з відповідними нотами до держорганів Сінгапуру, які залишилися без розгляду і належного реагування".
Один з магазинів в окупованому Криму
Борис Кушнірук ще до офіційної версії від СБУ зауважив, що не розуміє чому санкції вводять після стількох років. Адже звернення про ведення діяльності на окупованих територіях лунали ще з 2017 року.
Інші версії
- Ще до офіційної заяви СБУ, припускалося, що причиною можуть бути російські власники. Про це детальніше розповідаємо далі в матеріалі.
- До того ж ще у 2017 році компанія спонсорувала проведення конкурсу в окупованому Луганську.
- А активісти вимагали закриття магазинів "Спортмастер" ще з 2014 року, коли розпочалася війна з Росією.
Що відомо про власників "Спортмастеру"
- Бенефіціарами "Спортмастер-Україна" з частками 30,79% зазначені брати Микола та Володимир Фартушняки, ще таку саму частку контролює їхній партнер Олександр Михальський. Вони мають громадянство Мальти, але проживають у Швейцарії.
- Сама ж компанія Sportmaster Operations Pte. Ltd, проти якої ввели санкції, зареєстрована в Сінгапурі. Серед засновників компанії і російський мільярдер Дмитро Дойхен, співвласник ще близько 20 підприємств в Росії.
- За інформацією Forbes, Фартушняки та Дойхен заснували кілька компаній у Росії перед тим, як створити "Спортмастер".
Присутність Росії в економіці України
Скільки компаній працює в Україні
- За інформацією, зібраною YouControl, в Україні працювало всього 104 філії російських компанії станом на липень 2020 року.
- Проте ще 12 970 компаній, які працювали в Україні, мали російських засновників або бенефіціарів. До речі, "Спортмастер" також належить до цього переліку.
Цікаво В зоні ризику: хто стане наступним, проти кого РНБО введе санкції
Активна торгівля
Крім представлення своїх компаній в Україні, Росія вже майже на восьмому році війни і надалі займає чільне місце серед торговельних партнерів України. Так, за підсумками 2020 року Росія посіла друге місце після Китаю за обсягами торгівлі. Причому ми більше купуємо в Росії, ніж продаємо їй, за даними Держстату:
- Китай (експорт + імпорт товарів і послуг) – 13,1%;
- Росія – 8,4%.
- Німеччина – 7%.
- Польща – 6,7%.
- США – 4,8%.