Відомо, що у нову схему об'єднають чинні соціальні виплати, зокрема допомогу з безробіття. Про це повідомляє "Економічна правда".
Актуально Безробіття в Україні різко зросло: чи вирішать 500 тисяч робочих місць проблему
Чи причетний до цього МВФ
Міністр фінансів України Сергій Марченко в ефірі проєкту "Право на владу" підтвердив, що уряд має намір створити Гарантований мінімальний дохід. Водночас він заперечив, що цей пункт входив до меморандума з МВФ.
Натомість він розповів, що у меморандумі з Міжнародним валютним фондом мовиться про реформи податкової і митної служб як юридичних осіб.
Реформа податкової системи передбачає створення єдиної юридичної особи в податковій, і також у митній службі. Це те, що ми б робили з МВФ або без МВФ,
– заявив Сергій Марченко.
Він окремо зауважив, що у меморандумі з Фондом є умова збереження незалежності Національного банку, але немає вимог про приватизацію будь-яких підприємств.
Що таке Гарантований мінімальний дохід
Це певна форма соцзабезпечення, яка передбачає, що кожен громадянин країни повинен мати гарантований безумовний мінімум грошового забезпечення. Його виплачують органи місцевого самоврядування, або ж держава.
Звідки ж держава бере гроші? Ці кошти компенсуються від будь-якого доходу, отриманого де-інде. У цієї форми забезпечення, як і будь-якої іншої, є низка переваг та недоліків.
Цікаво Жінки заробляють майже на чверть менше за чоловіків: інфографіка
Переваги
- Фінансова прозорість та простота обслуговування.
- Хороша фінансова страховка для людей, які хочуть почати власну справу, але бояться втратити все.
Недоліки
- Ліквідація стимулу працювати.
- Є інструментом перерозподілу утримання громадян з роботодавців на державу та може стати фактором суттєвого зменшення заробітної плати у працюючого населення.
- Сприятиме подальшому розшаруванню суспільства.
Гарантований мінімальний дохід має поліпшити соцпідтримку населення / Фото Unsplash
Успішний досвід Фінляндії
У 2016 році Фінляндія розпочала пілотний проєкт гарантованих виплат громадянам. Люди отримували від 550 до 800 євро щомісяця. Згодом агентство з державного соціального страхування Фінляндії Kela запровадило базову виплату у розмірі 560 євро.
У проєкті взяли участь 2000 безробітних, обраних у випадковому порядку. У межах експерименту вони отримуватимуть замість допомоги по безробіттю базову виплату, яка є більшою лише на 36 євро, проте дає можливість влаштовуватися на роботу, навіть за короткостроковими контрактами, без втрат для працівника.