Скандальне агентство
Така потреба у звітності виникла після прийняття минулого року закону щодо протидії політичній корупції. Прийомом та обробкою цих звітів займається Національне агентство протидії корупції (НАЗК).
Влітку минулого року агентство, ще до свого створення, стало епіцентром міжнародного скандалу за участі Transparency International, українських активістів та уряду Яценюка. Представників влади звинувачували у підтасуванні результатів відбору персоналу у агентство. Призначення керівників відклали у довгу скриню – на 9 місяців.
У кінці березня 2016 року НАЗК очолила 47-річна Наталя Корчак із Козятина. За даними ЗМІ, вона тривалий час викладала на юрфаку Чернівецького університету, де навчала екс-прем'єра Арсенія Яценюка.
Цікаво, що час призначення Корчак припадає на потужну антипрем’єрську кампанію за його відставку. Яценюк все ж наважився залишити крісло через 12 днів після призначення Корчак у НАЗК.
Координатор руху "Чесно" Андрія Круглашов вважає, що слабкою стороною НАЗК є й інша причина, зокрема залежність від Міністерства юстиції. Агентство має візувати усі свої документи у Мін’юсті.
Звітність партій
За словами Круглашова, декларування фінансів політичних партій є першими паростками боротьби проти політичної корупції.
Сама філософія підзвітності партій полягає, крім безпосереднього вияву корупції у звітах, ще й у знищенні потягу політиків до приховування "незручних" статей партійного бюджету. Саме прозорість, наголошує активіст, є нищівної зброєю проти політичної корупції.
У свою чергу політолог Володимир Фесенко запевнив, що сама по собі фінансова звітність не допоможе подоланню політичної корупції, як вона не допомогла у бізнесі подолати тіньові схеми.
Круглашов додає, що звітність дасть громадськості можливість бачити, які кошти заходять до партійних бюджетів, а які – ні. Тим більше, звітність має знищити партії-фейки, які лише надають корупційні послуги на час виборів різним кандидатам, але існують лише на папері.
Звіти
Блок Петра Порошенка
Найбільша фракція Верховної Ради задекларувала понад 4 мільйони гривень на поточному рахунку і ще майже 10,5 мільйона на банківському рахунку – у "Міжнародному інвестиційному банку". Витрати партії склали 264 тисячі гривень.
Крім того, найбільш цікаві рядки (такі, як пропагандистська, інформаційна та поліграфічна діяльність) залишилися осиротілими.
Це у той час, коли на сайті БПП є мінімум 7 випусків електронної газети з коштовним дизайном про досягнення президента
"Народний фронт"
Партія задекларувала відсутність доходів і понад 5 мільйонів гривень на рахунку в Діамантбанку. Витрати партії на цей період склали близько 11 тисяч гривень, де майже уся сума – це оплата ліцензій для софту.
Тобто жодних поточних витрат на життя партійної структури за 3 місяці згідно із звітом у НФ не було.
Володимир Фесенко дивується таким даним від НФ. За його словами, такі видатки означають, що або ця партія нічим не займається і не має партійного апарату, або вони не надають правдивої інформації і фінансують свої реальні витрати готівкою поза офіційним контролем.
"Батьківщина"
Задекларувала майже 2 мільйони гривень доходів у першому кварталі 2016 року, а витрати партії склали найбільше з усіх парламентських сил – близько 1,8 мільйона гривень. "Батьківщина" зберігає кошти у банку "Велес".
Цікаво, що близько 1,3 мільйона партія витратила на оренду приміщень. Ще майже 58 тисяч – на партійні збори та конференції. Вартість поліграфії та інформаційної діяльності не вказані.
Найцікавіше у звіті Батьківщини – це розписана вартість і кількість авто. Як виявилося, у партії 25 авто, більшість з яких – іномарки 1996-2010 роки випуску загальною вартістю близько 1 мільйона гривень.
"Самопоміч"
У партії майже 322 тисячі гривень доходів. Щодо поточних рахунків, то партія Андрія Садового виявилася "найбіднішою" – на рахунках партії в "УкрСиббанку" лише близько 28 тисяч гривень. Загальні витрати політсили сягнули 400 тисяч гривень.
"Самопоміч" – єдина сила, яка вказала витрати на поліграфію – близько 160 тисяч гривень.
"Радикальна партія"
Радикальна партія Олега Ляшка задекларувала 110 тисяч гривень доходів. Гроші партія головного радикала країни тримає в "Райффайзен Банку Аваль", де у партії майже 2 мільйони гривень.
У звіті йдеться, що у власності партії немає майна, проте у праві її користування є автомобіль Cadillac Escalade. А витрати радикалів на партійну діяльність склали близько 100 тисяч гривень.
"Опозиційний блок"
Ця політсила задекларувала понад 1 мільйон гривень доходів і 2,2 мільйона витрат. Єдиним, чим відзначилась партія від інших сил у Раді – це тим, що вказала 372 тисячі гривень, яку витратила на розміщення реклами.
Наразі на рахунках "Опозиційного блоку" в ПУМБ та "Місто банку" зберігається 35 тисяч гривень.
Підсумки
Революції у фінзвітності партій не сталося, найбільш "важкі" статті щодо зарплат партійних працівників, польової агітації та вартість зустрічей з виборцями наразі залишаються terra incognita для оприлюднення для багатьох політсил.
Політолог Володимир Фесенко впевений, що партії поставилися до звітності як до чергової бюрократичної процедури. На його думку, з великою ймовірністю, не всі партійні витрати і прибутки були оприлюднені.
Попри це, координатор руху "Чесно" Круглашов назвав це декларування тестом для партій, які вже восени зможуть отримати державні кошти на свою діяльність.
На його думку, гроші з державного бюджету дадуть змогу партіям вкладати кошти у освіту – виховувати професіоналів для депутатської роботи, що позитивно відіб’ється на якості законів і політичних рішень.
Для того, щоб зрозуміти, як декларування партійних бюджетів вплине на подолання політичної корупції, треба отримати для аналізу не один квартальний звіт, який дозволить експертам оцінювати, чи просунулась Україна у процесі подолання політичної корупції, чи ні.