29 грудня 2023 року уряд ухвалив постанову №1405, яка скасовує заборону на відключення світла за несплату деяким громадянам.

Читайте також Зменшення фінансових потоків: яка сума переказів українців з-за кордону за 2023 рік

Ще на початку січня регулятори почали повідомляти своїх споживачів про імовірні відключення. Зокрема, Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія опублікувала попередження.

Не зволікайте з оплатою та погасіть існуючу заборгованість за спожиту електроенергію,
– ідеться в повідомленні.

Речниця ТОВ "ЕНЕРА Вінниця" Тетяна Колодій також закликала громадян до термінового погашення боргів. У разі несплати вона анонсувала відключення.

Ми будемо попереджати наших боржників про те, що вони мають борг, який вони мають сплатити. У разі якщо споживач не розраховується за отримані послуги, ми надсилаємо попередження. Упродовж 10 днів споживач має відреагувати,
– уточнила Колодій.

Генеральний директор Yasno Сергій Коваленко пояснив, що через суттєві борги українців Кабмін погодив відключення боржників. Це має стимулювати споживачів вчасно сплачувати за ЖКП.

Сергій Коваленко

Генеральний директор Yasno

Ми щомісяця сповіщаємо клієнтів про стан рахунку, всі знають, чи є у них борг, чи ні. Коли ж ми подаватимемо на відключення, то власник житла отримає паперове попередження за 10 днів до відключення, ще за 5 днів – сповіщення від ОСР.

Міненерго створило групу, яка відповідатиме за погашення боргів

27 січня міністр енергетики Герман Галущенко оголосив про створення спеціальної групи, яка буде відповідальна за відпрацювання механізму погашення боргів. До уваги будуть братися інтереси всіх сторін.

Група має оперативно напрацювати дієвий механізм збалансування фінансового стану учасників ринку електроенергії, зокрема оператора системи передачі, виробників електроенергії з альтернативних джерел, яким встановлено "зелений" тариф, гарантованого покупця,
– ідеться в повідомленні Міністерства.

Голова зазначеної робочої групи – Галущенко. Також туди входять представники:

  • Міненерго,
  • ДП "Гарантований покупець",
  • АТ "Оператор ринку",
  • профільних енергетичних асоціацій,
  • НКРЕКП.

Експерт з питань енергетики "Українського інституту майбутнього" Андріан Прокіп зазначив, що на відключення впливатиме не тільки сума, а й строк боргу. Якщо заборгованість триває більш як 2 місяці та перевищує 3 тисячі гривень, домогосподарство має терміново розв'язати цю проблему. У іншому випадку може відбутися відключення.

Натомість непобутові споживачі й надалі не підпадають під відключення. "Укренерго" вимагає перегляду списку компаній і впровадження обмеженої кількості підприємств, щодо яких діятиме це правило.

Борги українців за світло сягнули понад 20 мільярдів гривень. Серед найбільших боржників – жителі Києва та Чернівецької області.

Через ці заборгованості регулятори не можуть оплачувати власні витрати. До того ж знижується донорська можливість компаній покривати різницю між тарифом, який сплачують споживачі, та реальною вартістю світла.

Сьогодні компанії "Енергоатом" та "Укргідроенерго" займаються цим субсидуванням. Але постачальники вже мають борг понад 40 мільярдів гривень. Така заборгованість спричиняє кризу ліквідності, а це, своєю чергою, шкодить стабільності електропостачання.

  • Оформити реструктуризацію

За наявності боргу громадяни можуть оформити його реструктуризацію. Завдяки цьому світло не відключатимуть, а заборгованість поступово зменшуватиметься.

Як оформити реструктуризацію:

  • зверніться до профільної комісії;
  • зберіть пакет документів: заяву, довідку про склад сім'ї, довідку про доходи.

Також договір про реструктуризацію можуть оформити й орендарі. Для цього із заявою мають звернутися власник та винаймач житла.

  • Оформити субсидію

Також, щоб зменшити суму в платіжці, українці можуть оформити субсидію. Ця допомога надається винятково малозабезпеченим громадянам, які не мають можливості самостійно оплачувати ЖКП. Субсидія нараховується на всю комуналку або ж на кожну послугу окремо.

Зауважте, що ВПО також мають можливість оформити субсидію. Для цього їм потрібно до пакета документів додати довідку про статус переселенця.

Корисно Інструкція для новеньких: як оформити субсидію правильно

Від чого залежить розмір субсидії

Субсидію отримують сім'ї, які мають плату за ЖКП більшу, ніж обов'язковий платіж. Також до уваги береться майнове забезпечення домогосподарства.

Розмір допомоги розраховується індивідуально. На це впливає сумарний дохід усіх членів домогосподарства.

Міністр енергетики України Герман Галущенко під час телемарафону зазначив, що уряд не планує змінювати тарифи на електроенергію для побутових споживачів до кінця поточного опалювального сезону.

Герман Галущенко

Міністр енергетики України

Коли відбуваються різні маніпуляції, я завжди закликаю звертатися до офіційних джерел. Ми не плануємо підвищення тарифів протягом цього опалювального сезону. Відповідні рішення ухвалено, є постанова уряду, що діє до кінця квітня і встановлює рівень тарифів. Все решта – домисли, які є звичайними маніпуляціями.

Він також підкреслив, що наразі немає планів підвищувати тариф, як і подібних проєктів чи обговорень.

Який тариф на електроенергію сьогодні

У червні 2023 року вартість електроенергії зросла майже вдвічі. Натепер цей тариф становить 2,64 гривні за кіловат-годину.

Денис Шмигаль

Прем’єр-міністр України

Всі тарифи до кінця опалювального сезону, як ми і обіцяли, залишаться абсолютно незмінними. Це стосується в першу чергу тарифу на електроенергію – 2,64 гривні за кіловат-годину.