25 листопада стало відомо, що російський "Газпром" повністю припинив постачання газу Україні. Наш "Нафтогаз" запевнив, що у країні досить запасів газу, і що блакитне паливо з Росії буде прийматись лише для транспортування в Європу. Пізніше на засіданні уряду Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк пояснив, що доручив "Нафтогазу" припинити закупівлі газу з Росії, бо європейські партнери мають набагато кращі цінові пропозиції. Прем'єр повідомив, що загальний обсяг споживання газу в Україні вже зараз зменшений на 20%.

Влада обіцяє — не змерзнемо

Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин також запевнив, що в України на сьогодні є достатні запаси газу у своїх сховищах, а також — що українська сторона розраховує на зниження ціни на російський газ у першому кварталі 2016 року. За словами міністра, нині споживання газу значно нижче, ніж очікувалось.

Глава правління НАК "Нафтогаз " Андрій Коболєв висловив переконання, що НАК може забезпечити потреби України в газі цієї зими, і наступної, і послідуючих завдяки європейському напрямку, і що диверсифікація і ринок газу реально працюють.

Найближча перспектива

На думку експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Вадима Перебийноса, найближчі місяці в Україні не буде дестабілізації енергетики через припинення поставок російського газу і вугілля. Він відзначив, що у нас є також потенціал нарощування потужностей атомної- та гідроенергетики.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич у коментарі сайту "24" зауважив, що наявного газу Україні вистачить за умови теплої зими.

Якщо буде зима холодна – доведеться закуповувати додаткові об’єми імпорту газу, зокрема, і в Російській Федерації, або обмежувати постачання внутрішнім споживачам. Бо просто баланс не зійдеться,
— уточнив Марунич.

Треба також зважати на ціну за європейський газ. Марунич стверджує, що переважна більшість європейського газу, який купив цього року "Нафтогаз", дорожча за відповідні обсяги російського газу.

Інша справа, що це політичне рішення — не купувати російський газ. Але його причини цілком очевидні і логічні на цьому етапі.

Чому нам треба мало газу?

За словами Дмитра Марунича, Україна останнім часом дуже скоротила споживання російського газу не тому, що почали його реверсом качати, а тому, що ми дуже суттєво зменшили споживання. І це скорочення не зовсім пов'язане з оголошеним урядом курсом на економію, енергозбереження й інші приємні речі.

Промисловість скоротила споживання газу більше, ніж на третину. Якби не розвал української промисловості, якби не ситуація на Донбасі, де багато великих споживачів, які припинили або суттєво зменшили його споживання, якби не зупинка хімічних виробництв, які майже півроку взагалі стояли, то ніякого реверсу б не вистачило,
— пояснив Марунич.

Реверсний газ — все одно російський

Але і реверсний газ тільки на перший погляд видається панацеєю. Бо насправді він не такий уже й неросійський.

Марунич пояснив: російський газ, який надходить до Словаччини, перетинає кордон і за декілька кілометрів повертається в трубу. І десь 15% російського газу, що йде до Європи, таким чином повертається до України. Фактично він не належить "Газпрому", але він є російським.

І варто тільки Росії відмовитися від українського транзиту — вже така схема працювати не буде. І вартість газу буде вища. Бо тоді його треба буде вже з інших джерел в Словаччину поставити, а вона сама газ не видобуває.

Далека перспектива

Раніше Прем'єр заявив, що за 10 років Україна взагалі відмовиться від придбання російського природного газу. Бо наразі Україна уникла стовідсоткової залежності від поставок газу з Росії завдяки тим же реверсним поставкам з ЄС. Наразі частка Росії в імпорті газу в Україну становить близько 30%.

Але не тільки Україна може шантажувати Росію тим, що припинить купувати у неї газ. Бо у Росії також є простір для маневрів. Зокрема, за словами Марунича, якщо Росія побудує північний потік до ОАЕ і переорієнтує значні обсяги газу не через Україну, то у нас тоді будуть великі проблеми з реверсом.

Зараз багато газу у Словаччині, бо "Газпром" туди щодня через Україну транспортує 200 мільйонів кубів. Якщо цих кубів не буде, виникне питання — звідки вони потраплять у Словаччину, і скільки повернеться в Україну реверсом. А якщо транспортувати газ з Норвегії через Німеччину, то його ціна буде космічною,
— сказав експерт, хоча і додав, що навряд чи російський газ повністю зможе йти не через Україну.

Тому поки що висновки по "газовій петлі" проміжні: є сподівання, що цього року перезимуємо у відносному теплі, а от політичні "танці" довкола газових питань ще будуть.

Читайте також: Соціальна ціна на газ: як платити менше