Для розуміння ситуації, додамо поточні показники інфляції у топових економіках світу та в Україні. У США інфляція зупинилася на рівні 3,4% за підсумками квітня, у країнах Єврозони (20 держав-членів ЄС) цей показник у квітні залишився на рівні 2,4%. Водночас в Україні, за даними НБУ, інфляція пришвидшиться у 2024 році до 8,2%, а наступного року – знизиться до 6%.

Варте уваги Збільшена пенсія: які виплати отримує більшість пенсіонерів в Україні

Як інфляція "з’їдає" заощадження

По факту, інфляція – це зниження купівельної спроможності грошової одиниці, оскільки ціни зростають протягом тривалого періоду. Тобто сьогодні можна придбати значно менше товарів або послуг за умовні 1000 гривень, яку заощадили рік тому.

У контексті заощаджень, з інфляцією з’являється відразу кілька викликів:

  • По-перше, стає складніше просто відкладати гроші, оскільки підтримувати звичний рівень життя стає дорожче. Це питання короткотривалої перспективи.

  • По-друге, інфляція призводить до знецінення заощаджень. Особливо, якщо йдеться про гроші, які зберігають на звичайних рахунках або готівкою.

  • Також варто враховувати, що високий рівень інфляції вимагає, аби заощадження максимально ефективно “працювали”, щоб їхня прибутковість встигала за зростанням цін. За інших умов фінансові резерви поступово будуть зменшуватися.

Особливості інфляції у криптосвіті

Криптовалюти функціонують у децентралізованій мережі. Це означає, що на цьому ринку регулятори не можуть впливати на пропозицію монет. Як-от у центробанку безпосередньо випускають гроші та впливають на їхню пропозицію. Від цих дій прямо залежить рівень інфляції.

Натомість кількість більшості цифрових монет в обігу зазвичай заздалегідь визначена. Максимум біткойна – це 21 мільйон монет на ринку. Інші віртуальні монети використовують річний рівень інфляції для стимулювання споживання та інвестицій.

З іншої сторони, криптовалюти – це актив, вартість якого може дуже різко змінюватися, але водночас від нього традиційно очікують найвищий рівень дохідності.

Як можна захистити гроші у 2024 році

Загалом спектр активів для зберігання власних коштів та навіть при можливості примноження їх досить широкий. Йдеться про банківські депозити, інвестиції в акції, облігації, золото, нерухомість чи криптовалюти. Розглянемо кожну з цих опцій.

Валюти

Один із найбільш поширених варіантів для збережень в Україні – обмін валют. Перш за все йдеться про долари та євро. Українська гривня наразі втрачає позиції на ринку проти іноземних валют. Зокрема, у МВФ очікують, що у 2024 році курс буде на рівні 41 гривні за долар, а до 2029 року нацвалюта просяде до 54,1 гривні за долар.

Водночас варто враховувати, що ситуація на ринку може змінитися, а гривня – зрости. Саме так і було торік, коли українська валюта завершила із сильнішими позиціями.

Криптовалюти

На такий випадок є ще один популярний інструмент, який з початку року демонструє одні з найкращих показників за рівнем зростання з початку 2024 року. Йдеться про криптовалюти. Найчіткіше це можна простежити на динаміці біткойна, який є флагманом крипторинку:

  • Вартість біткойна лише з початку року зросла майже на 68,25%. Тоді як у річному розрахунку ця монета подорожчала на понад 161,46%, згідно з даними MarketWatch.

  • Крім того, найвідоміша криптовалюта у світі цього року оновила свій історичний максимум, подорожчавши майже до 74 тисяч доларів.

  • Загальна капіталізація крипторинку на сьогодні становить 2,62 трильйона доларів.

Тобто збереження, для прикладу, у біткойнах, можуть не лише значно менше відчути вплив інфляції, але й принести досить пристойну вигоду. Проте варто аналізувати ситуацію на ринку та враховувати волатильність активу.

Ще одна опція, на яку варто звернути увагу, – криптодепозити. Цей інструмент дозволяє отримати пасивний дохід від довгострокових інвестицій у криптовалюту. Розглянемо цю опцію завдяки одному із головних продуктів екосистеми відомої європейської біржі з українським корінням WhiteBIT WhiteBIT Earn.

Система працює за таким принципом:

  • Оформлення криптодепозиту з вкладенням цифрових монет;

  • За це людина отримує винагороду;

  • Відсоток виплат залежить від терміну депозиту та активу. Максимально можна отримати до 18,64% у річному розрахунку.

Банківські депозити

Як правило, з депозитами існує дві опції: гривневі та валютні. На сьогодні ставки за депозити у гривні коливаються від 10% до понад 16%. Водночас для депозиту у доларах ставка становить від 0,1% до 3,1%, а для депозитів в євро – не перетинає позначку у 3%.

З депозитами також варто враховувати, що різні банки можуть встановлювати мінімальну суму, яка необхідна для того, щоб схвалили заявку. Ще один важливий момент – процент на стягнення податків.

Акції публічних компаній

На світових біржах є вибір компаній з найрізноманітніших секторів. Завдяки цьому реально сформувати диверсифікований портфель, який буде працювати за різних умов. Так, на початку 2024 року очікували, що у США та ЄС будуть відчувати наслідки високих облікових ставок, які призводять до того, що компаніям стає складніше залучати гроші. Проте наразі ситуація виглядає трохи по-іншому.

Зокрема, три найвідоміших індекси на американських ринках активно зростають та навіть фіксують рекорди. Йдеться про S&P 500, Dow Jones і Nasdaq. Важливу роль тут відіграють компанії з техсектору, а також фірми, пов'язані зі штучним інтелектом. Схожу динаміку демонструють й індекси фондових бірж у Парижі та Берліні: індекси CAC 40 та DAX відповідно. У загальній перспективі ці показники перевершують темпи зростання інфляції як в Україні, так і в інших країнах.

Інвестиції в ОВДП

Облігації – це цінні папери, які випускає держава для залучення додаткових коштів до бюджету. В Україні за це відповідає Міністерство фінансів. Придбати облігації можна у брокерів та акредитованих банків, але по факту інвестор укладає угоду саме з державою. Також важливо зазначити, що Україна гарантує погашення 100% вкладених в ОВДП коштів.

Як правило, для купівлі облігацій вказують певний мінімальний поріг, який може різнитися у банках. Державні облігації можуть бути оцінені як у національній валюті, так і в доларах та євро. Загалом за рік на ОВДП у гривні можна отримати до 19%, тоді як у доларах цей показник становить майже 4,7%.

Золото

Дорогоцінний метал називають активом-гаванню на турбулентні періоди. Крім того, світові центробанки активно купують золото, що стало підтримкою для цін на ринку. З початку року золото уже зросло на 17,28%, за даними MarketWatch, встановивши новий історичний рекорд на ринку – понад 2450 доларів за унцію.

Нерухомість

Ще один звичний та зрозумілий для українців вид інвестицій – це нерухомість. Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну цей сектор на певний період майже повністю зупинився, а далі – значно сповільнився.

Загалом на дохідність від інвестицій у нерухомість впливає відразу декілька факторів: розташування об'єкта нерухомості (рівень економічного розвитку міста чи регіону, інфраструктура тощо) та клас житла. Зверніть увагу, що ціни на нерухомість штовхає вгору здорожчання собівартості будівництва. У City Development Solutions прогнозують, що вартість нерухомості на первинному ринку у 2024 році зросте на 7 – 8% у доларовому еквіваленті.

Також варто враховувати, що поріг входу для інвестицій у нерухомість досить високий. Крім цього, існують різні статті витрат, пов'язані з цими об'єктами (страхування, комунальна оплата, підтримка об'єкта у належному стані, потенційні періоди простою), тож їх потрібно включати до розрахунків. Ще один важливий нюанс – ризик втрати житла на тлі російської агресії.