З 1 липня для українців подорожчає гаряча вода. НКРЕ ще не оголосила кінцеві цифри, але на її офіційному сайті є проект тарифів. Згідно з документом, в середньому вартість гарячої води зросте майже вдвічі. Захмарні цифри у майбутніх платіжках змусять українців задуматися — як скоротити витрати? Пропонуємо пару простих варіантів.

Багатотарифний лічильник

Щоб не платити за ледве теплу воду як за гарячу — варто встановити замість звичайного лічильника гарячої води багатотарифний лічильник. Він обліковує витрати за принципом: якщо температура води менше 40 градусів, ця вода вважається холодною, лічильник її просто не рахує. Для води, температура якої від 40 до 44 градусів, використовується коефіцієнт 0,7 (70% від плати за підігрів води), для температури від 44 до 49 градусів використовується коефіцієнт 0,9 (90% плати), для температури понад 50 градусів використовується коефіцієнт 1. Тобто, якщо у вас зранку з труби з гарячою водою тече ледве тепла вода 35 градусів, то за неї ви заплатите як за холодну, тобто, в чотири рази менше.

В Україні такі лічильники виготовляють у Харкові: це ЛВ-4Т, коштує від 1750 гривень, а також лічильник "Архімед", вартістю від 890 гривень (обидва сертифіковані і внесені до Державного реєстру засобів вимірювань).

Щоправда, треба бути готовим до того, що комунальники не виявлять великого бажання встановлювати вам такий лічильник. Але ж це ваші гроші, тому поборотися за економію варто.

Встановлення бойлера

Бойлер – чудова можливість відмовитися від використання централізованого постачання гарячої води взагалі. І ніякі відключення гарячої води не страшні.

Вартість бойлера залежить від об’єму (від 5 до 1000 літрів), потужності (1,2 кВт, 1,5 чи 2 кВт), механічний чи електронний у нього спосіб керування, а також від виду нагрівального елементу — ТЕНу, вони бувають "мокрі" або "сухі". Ціни на бойлери та водонагрівачі стартують від 1700 гривень.

Експерти радять обирати оптимальний розмір баку бойлера виходячи з кількості чоловік у сім'ї: на кухню — від 15 до 30 літрів. На квартиру — від 50 до 80 літрів, для сім'ї з дітьми — від 80 до 100 літрів.

При цьому усереднена разова витрата однією людиною гарячої води: на ванну 150-180 л, душ —50-90 л, умивальник — 6-17 л, кухонну мийку —20-30 л.

Стосовно потужності — для житла достатньо бойлера потужністю 1,5 -2 кВт. Таку витримає навіть електромережа "хрущовки". Втім спеціалісти радять про всяк випадок підключити водонагрівач до лічильника окремим кабелем.

Витрати і економія

Бойлер працює на електричній енергії, яка теж подорожчала, — скаже уважний читач і буде мати рацію. Але давайте порахуємо. Найбільше електроенергії витрачається на нагрів води. Якщо вона не використовується, то для підтримання температури протягом доби витрати не перевищують 0,3 кВт (це приблизно 0,3 гривні). Бойлер з регулятором температури допоможе зменшувати температуру води, коли у ній немає необхідності. У середньому за добу водонагрівач споживає від 0,3 КВт до 7 КВт, отже — за місяць до 210 КВт, за нинішніх тарифів це 208 гривень. Звичайно, це найскромніші підрахунки. Користувачі бойлерів кажуть, що загалом платять за електроенергію приблизно 300-400 гривень.

Порівняємо з оплатою за централізоване постачання. Одна людина за місяць тільки на душ витрачає 1500 літрів води, це 1,5 кубометра. Для киянина гаряча вода з 1 липня коштуватиме близько 78 гривень за кубометр, а отже тільки за душ доведеться заплатити 117 гривень. Якщо ж у родині 3 людини, то це вже 351 гривня, плюс витрати на кухонну мийку — майже кубометр на місяць, це вже 429 гривень.

Якщо ж у квартирі немає лічильника, то за нормою споживання гарячої води, яка для киянина становить три кубометри на місяць, за діючим тарифом гаряча вода коштує трохи більше 340 гривень на родину з 3 людей. Після липневого підвищення тарифів це буде вже більше 700 гривень.

А у багатьох областях України вартість гарячої води ще більша, ніж у Києві. Тому питання не у тому, чи економити, а — як саме. Тому обирайте, і нехай у вас не болить голова від комунальної плати.

До вашої уваги також нові тарифи на газ: