Такі ініціативи презентував міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов під час брифінгу 3 грудня, пише пресслужба уряду.
Важливо: Що змінять у новому трудовому кодексі: страйки, виплати, покарання за булінг
Милованов пояснив, що завдання – законодавчо захистити усіх працівників, а звільнення вагітних жінок зробити неможливим.
Ми прагнемо ускладнити, а в ідеалі, взагалі унеможливити випадки, коли під умовою фіктивних реорганізацій компаній чи установ звільняють соціально незахищених осіб,
– повідомив Милованов.
Також в уряді пропонують вдвічі збільшити кількість днів відпустки за власний рахунок — з 15 до 30 днів. Механізм виплати лікарняних в уряді пропонують залишити чинним.
Окрім цього, в уряді пропонують внести до трудового законодавства зміни, якими узаконять роботу з дому та роботу з гнучким графіком.
Президент Володимир Зеленський доручив ухвалити новий Трудовий кодекс до початку 2020 року. Той кодекст, який чинний сьогодні, ухвалений ще у 1971 році Верховною Радою Українського РСР.
Чому Україні потрібен новий трудовий кодекс?
Попрощатися зі старими трудовими нормами нардепи хочуть через їхню "архаїчність" – вони залишилися у спадок ще від радянської системи. Роботодавці та інвестори критикують теперішній кодекс через застарілі положення та ускладнення процесів.
У теперішньому трудовому кодексі, наприклад, досі існує норма від 1918 року про шкідливі види праці. Її запровадив ще Володимир Ленін.