Тобто вчитель, який заміняв, отримає всю зарплату, згідно з тарифікацією. Про це йдеться у роз'ясненні Міносвіти щодо заміни вчителів у школах, повідомляє Osvita.ua.
До теми На скільки освітянам підвищать зарплату у 2021 році: деталі від Шкарлета
У МОН наголосили, що адміністрація закладу зобов'язана вжити заходів для заміни відсутнього вчителя у школі. Зокрема, директор, як правило, повинен організувати заміщення учителів іншими учителями тієї ж спеціальності. І за це їм мають заплатити.
Окрім того, якщо вчителя не може замінити інший вчитель тієї ж спеціальності, то його можна замінити іншим педагогом (до прикладу, асистентом вчителя або вихователем групи подовженого дня).
У цьому випадку вчителеві, який проводить заміну, мають платити за погодинною ставкою в залежності від кваліфікаційної категорії або за тарифікацією, якщо заміна тривала понад два місяці.
При заміщенні тимчасово відсутніх педагогів, яке тривало не більше двох місяців, вчитель отримає погодинна оплата праці. Якщо ж заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогів провадиться з першого дня заміщення за всі години навантаження за тарифікацією у повному обсязі,
– додали в листі.
Щодо заміни вчителя у старших класах, який є класним керівником, то у разі покладання на вчителя, який здійснює заміну уроків, ще й обов'язків класного керівника, йому мають доплатити і за класне керівництво за період відсутності вчителя.
У МОН запевнили, що керівники шкіл можуть викладати або вести гуртки у своєму закладі, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік). Інші вчителі – не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік), якщо вони по основній роботі отримують повну ставку.
За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані понад норму, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік. Усі умови оплати праці вчителів, зокрема і встановлення доплат, при заміщенні відсутніх вчителів у закладі визначаються у наказі керівника закладу про заміну.