Про це розповів Роман Куйбіда, головний експерт з судової реформи Реанімаційного пакету реформ.
Власне судова реформа є тим лакмусовим папірцем, який може показати чи реально налаштована на позитивні зміни команда президента, яка ініціювала зміни. Ну і, звичайно, сам парламент, — сказав він.
Із плюсів, називає Роман Куйбіда: створення нового Верховного суду замість трьох вищих спеціалізованих судів і діючого Верховного Суду. При чому створення на конкурсних засадах. Також, суддів, які не пройшли кваліфікаційне оцінювання, або не довели легальності своїх статків, звільнятимуть з посади, а не відправлятимуть до Школи суддів.
У прийнятих законах чимало наших очікувань справдилися. Але на скільки прозоро положення будуть реалізовуватися залежить також від громадськості, журналістів, — наголосив Куйбіда.
Однак, за словами експерта, у прийнятих законах є серйозні прорахунки, які дають можливість політикам використати цю реформу, щоб сформувати керований ними новий Верховний Суд і продовжувати надалі маніпулювати судовою системою.
Аби цьому запобігти створюється також Громадська рада доброчесності.
Створюється Громадська рада доброчесності — це орган, який формуватимуть самі громадські організації. Складатиметься він з представників правозахисних організацій, а також журналістів розслідувачів. Вони даватимуть свої висновки стосовно доброчесності чи не доброчесності суддів, — зазначає Роман Куйбіда.
Щоправда, додає експерт з судової реформи, є нюанс: висновки Громадської ради доброчесності просто потраплятимуть у суддівське досьє і не матимуть зобов’язуючого характеру для Вищої кваліфікаційної комісії. Власне, ВКК, може їх не враховувати.
Нагадаємо, 2 червня, Верховна Рада прийняла нову редакцію закону про судоустрій і статус суддів. Зокрема, закон передбачає суттєве оновлення суддівського корпусу.
Читайте також: Експерт прокоментував новий закон про судоустрій: що варто знати